Förlust för IBF Argentum 91

Det blev en förlust med 4 - 6 när IBF Argentum 91 mötte Notvikens IK i damernas Division 2.– Men vi börjar närma oss de andra lagen nu, säger tränare Lena Nilsson.

ARJEPLOG (NN)2014-12-20 17:42

IBF Argentum 91 åkte på ännu en förlust i lördagens hemmamatch mot Notvikens IK. 4-6 (2-1, 2-0, 2-3) slutade matchen, till motståndarlaget Notviken IK:s fördel. Argentums tränare Lena Nilsson menar ändå att hon är väldigt nöjd med lagets insats.

– Det var ganska jämnt och vi vann sista perioden, men lyckades inte reducera helt, säger hon.

Och det är just de första perioderna som har ställt till det för Argentum under de senaste matcherna.

– Vi får inte riktigt till avsluten i första och andra, men spelmässigt så vinner vi oftast tredje perioden, säger Lena Nilsson.

Det nystartade laget har haft en förlusttung höst. Men Lena Nilsson menar att laget successivt börjar närma sig de andra lagen och att det blir mindre skillnad.

– Förväntningarna när vi startade upp laget var ju att klara oss hyfsat bra, men allteftersom har vi blivit bättre och bättre så känner vi att ni vill vi börja vinna, avslutar Lena Nilsson.

Hon lyfter fram Emma Westerlund och Sara Åbergs insatser i lördagens match.

– Backarna gjorde ett jättebra jobb, säger Lena Nilsson.

Målskyttar för IBF Argentum 91: Sara Åberg, Elin Lestander, Tina Axelsson och Sofia Ranberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om