- Jag är övertygad att vi åtminstone kunnat få oavgjort om vi inte spelat med en man kort, sa Vidsels tränare Emil Nilsson efter matchen.
Rött kort
Första halvlek började riktigt bra för båda lagen som uppvisade ett jämnt spel. Men efter 20 minuter tog hemmalaget Alvik kontrollen över bollen och fick in den i Vidsels mål. Efter fortsatte matchen mycket jämn till den 30:de minuten. Då fick Vidsels spelare Anton Björk ett rött kort för att ha tacklat en spelare som ej haft bollen.- Jag anser att det är helt fel dömt. Och Alvik verkar också hålla med, nu när jag pratat med dem efteråt, säger Emil Nilsson.
Den påföljande frisparken ledde till ännu ett mål för hemmalaget och då gick lite av luften ur Videlskillarna.
"Domarmiss"
Efter halvlekspaus var det revanschsugna grabbar som äntrade planen. Efter en minuts spel fick Vidsels Fredrik Johansson in ett mål på hemmalaget efter ett framspel av Martin Öhlund. Men därefter tog målen slut för båda lagen. Vidselsspelarna kämpade på med sitt decimerade lag men jobbade inte fram tillräckligt för att få in något fler mål.- Det känns trist att förlora på en sådan grej, att matchen ska avgöras av en domarmiss, säger Emil Nilsson.
Trots resultatet vill han ge ett plus i kanten till hela laget, som han säger sig vara otroligt nöjd med. Också 15-åriga Tobias Grönlund får beröm från tränaren efter sin seriedebut.