Ödet ligger i spelarnas händer

Trots det skrala spelarmaterialet och de uteblivna värvningarna är ÄIF:s styrelse positiva till spel i div 1.– Vi vill att vi ska spela i div 1, men det är upp till spelarna, säger Tommy Granström.

ÄLVSBYN2015-04-22 21:40

På torsdagskvällen väntar ett möte med spelarna där man ska komma fram till ett beslut.

– Finns det ett driv i de spelarna som är kvar från laget som vann div 2 så kommer vi att spela div 1. Det är den absoluta inriktningen, sedan får vi se vad verkligheten säger, säger styrelseledamoten Tommy Granström.

Har styrelsen förstått vad som krävs?

– Ja. Vi hade en bra trupp när vi vann div 2. Tanken var att vi skulle ha några nyförvärv, men då var det ingen som tänkte att laget skulle stå och falla om vi inte fick de här nyförvärven.

Hur har värvningsarbetet gått till?

– Det har tagits kontakt med 12-13 spelare, varav några målvakter. Jag har personligen inte tagit kontakt med någon, utan det har varit dem som vet vilka spelarna är och har lite personkännedom. Men verkligheten är att det inte är någon som har hoppat på.

Vad har man kunnat erbjuda?

– Det kommer jag inte att kommentera.

Enligt Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser straffas de lag som hoppar av serien med en avgift på cirka 9 000 kronor – samt degradering till div 4.

Hur hanterar klubben en sådan situation?

– Då föregår jag allt vi inte har diskuterat ännu, så den frågan vill jag inte försöka mig på.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!