Marcus från Älvsbyn bäste svensk i EM
Älvsbyföraren Marcus Lundgren slutade på en tolfte plats efter helgens EM-final i skotercross. Med det resultatet blev han också bästa svensk i tävlingen.
Marcus Lundgren blev bäste svensk i skoter-EM. (Arkivbild)
Foto: Anders Westergren
- Banorna i Norge var isiga och inte så gropiga som jag hoppades på. Men jag är ändå ganska nöjd med en tolfte plats i EM totalt, säger han.
Körde stabilt
Den första tävlingen gick i Nordreisa och där placerade sig Marcus Lundgren sjua efter tre finalheat.
- Det gick bättre och bättre allt eftersom banan blev gropigare. Jag körde stabilt för att inte gå omkull, säger Älvsbyföraren.
Andra tävlingen, i Alta, gick också den på en isig bana och där blev placeringen en tia. Så trots två missade EM-tävlingar tidigare under säsongen blev det alltså en tolfte plats för Marcus Lundgren i serien.
- Jag körde inte fort nog i år för att hänga med i toppen, men jag hopps på att få vara med i EM nästa år också. Nu vet jag ju vad det handlar om, säger han.
Petter vann
En stor del av världseliten på seniorsidan var samlad i Rovaniemi. Där gick segern jättetalangen till Petter Nårsa, Moskosel, före hemmaföraren Niko Kursomäki.
Världsmästaren Peter Ericson, Skellefteå, blev fyra medan Emil Öhman, Älvsbyn, tvingades bryta finalen sedan han krokat ihop med Victor Stenman, Storuman.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!