Joanssons målfest avgjorde

Efter att ha legat under med 0-4 i början på andra perioden vände Tväråselets AIF och besegrade Pajala IF med 5-4 (3-0, 1-2, 0-3) i lördagens bortamatch i innebandyns damtvåa.Matchens lirare var Ann-Sofie Joansson, som svarade för fyra av TAIF-målen och passade det femte.

Älvsbyn2006-11-27 00:00
TAIF kom till Pajala med nio utespelare totalt.

- Det var jättetungt för tjejerna och i första perioden såg det mörkt ut för oss. Pajala spelade riktigt bra i första och lyckades ta ledningen med 3-0, berättar TAIF:s tränare Roger Nyström.

3.53 i andra perioden ökade hemmalaget på ledningen till 4-0, men sedan var det gästernas tur att börja få utdelning på sina målchanser. 4.11 sköt Ann-Sofie Joansson in sitt första mål för dagen, framspelad av Josefin Bergman (1-4). En halv minut senare upprepade duon bravaden och reducerade till 2-4.

- Vi tog i princip över spelet då Ann-Sofie gjorde första målet. Efter det tog vinnarviljan fart och tjejerna gjorde en av sina absolut bästa matcher, säger Roger Nyström.

Vann skottstatistiken

Tredje perioden hann knappt börja innan Ann-Sofie Joansson fixade sitt tredje mål, denna gång utan assist (3-4). 2.18 kvitterade TAIF till 4-4 genom Lina Olofsson, framspelad av Ann-Sofie Joansson, som i nästa minut sköt in segermålet med Erika Granlund som assist (5-4).

- Jag är jättestolt över tjejernas insats. Fortsätter de spela på det här sättet kan det gå hur bra som helst för oss i serien, säger Roger Nyström.

- För första gången vann vi även skottstatistiken med 31-25. Det säger en del om kämparglöden, särskilt med tanke på att vi låg under i början av andra perioden.

Att Ann-Sofie Joansson var matchens lirare nummer ett är odiskutabelt enligt TAIF-tränaren.

- Målvakten Sofia Lund förtjänar också ett extra plus för sitt spel. För övrigt gjorde hela laget en kanonmatch. Det såg skitbra ut, helt otroligt! Vi gjorde verkligen rätt för den här trepoängaren, säger Roger Nyström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!