ÄIF tog kommandot direkt i matchen och hade bud på mål redan efter två minuters spel när Terje Björk nickade men Vittjärvs målvakt gjorde en jätteräddning.
Stolpträffar
Älvsbyn behöll dock pressen och två minuter senare var det nära mål igen när bollen strök hemmalagets mållinje.Målchanserna fortsatte med ett par stolpskott men bollen ville inte in.
Inte heller Vittjärv lyckades få bollen över mållinjen även om det kunde ha blivit det när laget i slutet av första halvlek hade straffläge men domaren valde att fria.
- Det var nära straff men domaren tog nog rätt beslut, i alla fall för vår del, sade Birger Grahn.
Precis som i första halvlek hann det bara gå två minuter i andra innan ÄIF fick den första målchansen. Den här gången hade laget marginalerna på sin sida och Terje Björk kunde nicka in 1-0 på en frispark från Simon Sundberg.
Ett resultat som sedan stod sig matchen ut.
Älvsbyns Emil Sundberg, som de senaste matcherna stått för målgörandet, fick på fredagen kliva av planen mållös.
Birger Grahn var nöjd med laginsatsen men tyckte att de nog kunnat göra både tre och fyra mål till.
Terje bäst
Något guldstjärneregn blir det dock inte tal om efter fredagens match men Birger Grahn vill ändå lyfta fram Terje Björk som lagets bäste spelare.Även Ronny Sundman på mittfältet och Kjell Ernstsson i backlinjen får ett plus i kanten.