Älvsbyn föll mot Sunderbyn
I gårdagens match på Älvåkra IP var det gästande Sunderby SK som hade kontrollen i första halvan. Efter 18 minuter satte bortalaget första målet på en straff. Och minuten efter kom det andra målet då Sunderbyns anfallare kunde spela igenom Älvsbyns försvar.
Resterande tid av halvleken utspelade sig i stort på Älvsbyns planhalva med försök på försök mot mål där Caroline Berell höll ställningarna. I slutsekunderna fick dock gästerna in ännu ett mål och utökade sin ledning till 0-3.
Men i andra halvlek kom Älvsbyn. Efter bara tre minuter nickade Sara Karlsson in Lotta Anderssons hörna. Älvsbyn passningsspel började flyta på och i den tolfte minuten var det nära reducering, men målet hindrades av en kvick målvakt hos Sunderbyn.
- Vi vann andra halvlek och det känns skönt. Vi har haft problem med att hålla hela matcher igenom men nu ser man en klar förbättring, säger ÄIFs tränare Ann Grahn.
Hon ger matchens plus till Sara Karlsson, Caroline Berell samt Sofie Eriksson, som hoppade in efter en fotbollspaus på två år.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!