ÄIF saknar tre spelare

I kväll spelar Älvsby IF den andra matchen i fotbollskvalet till division 3 - borta mot Haparanda.- Vi saknar tre spelare, men det ser ändå bra ut, säger tränaren Robert Isaksson.

ÄLVSBYN2011-10-05 04:43

Älvsbyn inledde kvalet strålande och besegrade Rönnskär på Älvåkra med hela 4-1, efter två mål av formstarke Mitko Kabakchiev.

Två bortamatcher
I den matchen fick Andreas Södergren kliva av under uppvärmningen på grund av en hälskada. Han spelar inte i kväll, och det gör inte heller Sebastian Berg och David Johansson som studerar i Umeå.

- Men vi reser ändå iväg med en trupp på 17 spelare, och jag tycker det ser riktigt bra ut, säger Robert Isaksson.

Haparanda inledde kvalet med att besegra Kalix med 4-2.

Älvsbyn avslutar kvalet med två bortamatcher. I kväll alltså i Haparanda och på lördag i Kalix. Ettan i kvalet spelar nästa säsong i division 3.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!