Nyinflyttad familj tar över

Den 1 december tog Björn Johansson från Kåbdalis över Ica Raketen i Vidsel, ett ägarbyte som samtidigt medförde att byn fick tre nya invånare.- En del av kunderna känner jag igen direkt från skoltiden, säger den nye butiksägaren.

Björn Johansson är inte bara ny Ica-handlare i Vidsel. Han har också köpt fastigheten och flyttat in med hustrun Irene Hellman i trerummaren ovanpå butiken. I lägenheten intill bor sonen Jerry Johansson (tvåa från vänster), som anställts som butiksbiträde. Barnen Beatrice Johansson och Kristoffer Hane hjälper också till i det nya familjeföretaget.

Björn Johansson är inte bara ny Ica-handlare i Vidsel. Han har också köpt fastigheten och flyttat in med hustrun Irene Hellman i trerummaren ovanpå butiken. I lägenheten intill bor sonen Jerry Johansson (tvåa från vänster), som anställts som butiksbiträde. Barnen Beatrice Johansson och Kristoffer Hane hjälper också till i det nya familjeföretaget.

Foto: Joel Gustafsson

VIDSEL 2011-12-23 06:00

Björn Johansson och hans familj kommer närmast från Jokkmokk.

- Senaste tiden har jag varit anställd på Ica-affären däruppe, dessförinnan jobbade jag som chaufför, säger han.

- När jag fick höra att butiken i Vidsel sökte ny ägare bestämde jag mig för att satsa på något nytt och skaffa mig nya erfarenheter. Det känns riktigt bra att vara här.

Nära till jobbet
I samband med övertagandet har Björn Johansson köpt fastigheten och flyttat in i trerummaren på övervåningen tillsammans med hustrun Irene Hellman, som också jobbar i affären. I tvåan intill bor sonen Jerry Johansson, 20 år, som lämnat arbetet på solcellsfabriken i Porjus för att vara butiksbiträde i pappas nya affär.

Jerry Johansson spelade huvudrollen i regissören Jens Jonssons första långfilm Ping-pongkingen, som prisbelönades på Sundance-festivalen i USA 2008. Filmen handlar om en storebror som känner sig tjock och misslyckad medan hans lillebror i hans ögon fått allt.

- Det har gått några år sedan filmen spelades in i Gällivare, jag var bara 15 år då, säger den före detta skådespelaren som förklaring till att tonårshullet försvunnit.

Känner sig hemma
Jerrys 26-årige storebror Kristoffer Hane hjälper till i butiken, men bor än så länge kvar i Jokkmokk. Även systern Beatrice Johansson, 21 år, har tagit på sig arbetskläderna för att serva Vidsel-kunderna. Det lutar åt att hon också flyttar till byn.

Björn Johansson, född och uppvuxen i Kåbdalis, känner sig redan hemma både som Ica-handlare och Vidselbo.

- Jag har redan träffat flera gamla bekanta från tiden jag gick i skola här. Det märks att vi är välkomna och att folket på orten är glada över att få behålla sin affär.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om