Lundmarks missade segern med en tiondel

Brage och Sofie Lundmark, från Piteå MS, ställde upp i den sjunde deltävlingen av åtta i Volvo Originals Sverigeserie i Västerås - och höll på att vinna. De kom in som tvåa endast en tiondels sekund ifrån segern.

Sofie och Brage Lundmark, Piteå MS, var bara en tiondel från segern i Sverigeserien i Västerås.

Sofie och Brage Lundmark, Piteå MS, var bara en tiondel från segern i Sverigeserien i Västerås.

Foto:

VÄSTERÅS 2011-08-12 06:00

Tävlingen kallades Rally X-plosion och kördes på motorstadion i Västerås i helgen. Det var en ytterst annorlunda tävlingsform, där två bilar startade samtidigt och körde sida vid sida på två olika sträckningar, hela vägen in i mål.

Banan kördes i tre olika heat per förare, där den som hade bäst totaltid vann. Brage Lundmark var snabbast på andra och tredje varvet, men tog det för lugnt på första.

- Vi gjorde några missar under första heatet, för sega i starten och missade en växel i första kurvan. Det var nog det som kostade oss segern, konstaterar Brage.

På bana
Vanligen körs rallytävlingarna i Sverigeserien på skogsbilvägar, men denna gång var det alltså fråga om banracing. Syftet var att få så stor variation som möjligt i Sverigeserien, en mästare i Sverige ska kunna bemästra alla olika vägunderlag - grus, snö, is och asfalt.

- Banracing brukar oftast vara till vår fördel då jag tidigare tävlat i rallycross, säger Brage.

Vann gjorde dock 24-åringen Robin Brandel från Uppsala, som också visade sig vara skicklig på bana.

Viktor Johansson från Sikfors SK, som gjorde premiär i sin nya Volvo 242, slutade fyra i klassen för C-förare.

Har slagläge
Nu har Lundmarks slagläge om tredjeplatsen i den totala slutställningen i Sverigeserien, som avgörs i finalen i Eskilstuna 10 september. Det blir dock en hård kamp, bodensarna Thomas Lahti och Lars Johansson har nämligen också samma utgångsläge.

Den förare ur denna trio som kommer först i mål i Eskilstuna kniper alltså även tredjeplatsen i serien.

- Ingenting är säkert förrän bilen rullat över mållinjen, men det är kul när det är sekundstrid hela vägen in i finalen, avslutar Brage.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!