Plötsligt molnigt

Väderbiten2009-05-15 06:00
När det ser så lovande ut på morgonen. Under sommaren vaknar vi till en klar och solig morgon.
Efter frukosten packar vi för en sol- och badutflykt. Under förmiddagen bildas bara små lätta stackmoln och vädret ser ut att arta sig bra för dagen medan vi närmar oss sjön. Men mitt på dagen när vi sträcker ut oss på stranden och tänkt sola brer molnen ut sig som ett bulligt duntäcke över himlen.
Det är inversionsläge. De små lätta stackmolnen har mitt på dagen vuxit upp och nått inversionsnivån som fungerar som ett tak och stackmolnen kan nu inte komma högre utan den uppåtgående vinden tvingas nu åt sidorna under taket. Täcket ser ganska ljust ut och det blir fortsatt uppehåll. Om inte inversionen funnits skulle det om luften varit instabil ha blivit regnskurar på eftermiddagen. Så vi får vara glada ändå denna dag. Men om luften varit stabilare men utan inversion skulle det soliga vädret ha fortsatt hela dagen.
Inversioner ställer till det ibland. Under hösten i högtryckssituationer när det är fuktigt i markerna kan vi få låga mörka moln i inversioner som bildas en bit ovanför marken. Den något varmare uppåtstigande luften lägger sig som en filt över stora delar av landet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om