Öhlunds forskning kan hjälpa till att upptäcka cancer

Älvsbysonen Daniel Öhlund har doktorerat inom cancerforskning. Hans avhandling visar en möjlig metod för att mäta och upptäcka en av de allvarligaste tumörsjukdomarna som finns - cancer i bukspottskörteln.

Daniel Öhlund, Älvsbybo numera bosatt i Umeå, forskar vidare för att hitta en metod där man kan upptäcka cancer i bukspottskörteln i tid.

Daniel Öhlund, Älvsbybo numera bosatt i Umeå, forskar vidare för att hitta en metod där man kan upptäcka cancer i bukspottskörteln i tid.

Foto:

UMEÅ2011-01-31 06:00

Daniel Öhlund kommer från Älvsbyn men bor och jobbar nu i Umeå där han är läkare vid kirurgcentrum vid Norrlands universitetssjukhus. Redan under gymnasietiden började han intressera sig för forskning och i samband med läkarstudierna blev inriktningen cancerforskning. Nu har han doktorerat på en av de svåraste tumörsjukdomarna som finns - pankreascancer, cancer i bukspottskörteln.

"Hög dödlighet"
- Den här sjukdomen har ofta hög dödlighet eftersom den inte ger några symtom förrän sent i sjukdomsförloppet. Och när den väl gör det har den ofta hunnit sprida sig och är mycket svår att få bort, säger Daniel Öhlund.

Under hans arbete i en forskargrupp kom resultat fram som Öhlund sen skrivit om i doktorsavhandlingen med det långa namnet: "Basalmembranskollagener vid pankreascancer - utgör nya stromala tumörmarkörer och reglerar cancercellstillväxt".

På svenska kan man säga att han kan vara nya tumörmarkörer på spåren, som innebär att man skulle kunna upptäcka pankreascancer i ett tidigt skede genom vanliga blodprover.

Protein visar på cancer
Det Öhlund har sett är att man kan mäta förekomsten av ett speciellt protein i blodprover från patienter som opererats för pankreascancer. Eftersom proteinet delvis produceras av tumörcellen betyder höga värden av proteinet att cancern finns kvar i kroppen. Det är första gången forskare tittar på just det här proteinet som tumörmarkör, och nu börjar nästa steg: Att titta på blodprover från synbart helt friska människor för att se om proteinet kan ge en fingervisning om cancer innan det finns symtom.

- Patienterna skulle verkligen vinna på att den här sjukdomen upptäcks så tidigt som möjligt, säger Daniel Öhlund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om