Vägen beräknas vara klar 2014

Efter år av bortprioriteringar har Trafikverket bestämt sig för att rusta upp väg 555 mellan Tvärån och Älvsbyn. Ombyggnationen väntas börja till hösten och vara klar under 2014.

Tvärån2013-07-04 06:01

Trafikverket slår fast att den beslutade ombyggnationen av Tväråvägen kommer att genomföras.

– Projektering pågår och som det ser ut nu drar vi igång med bärighetsåtgärder mellan Sikfors och Älvsbyn i augusti, säger Trafikverkets planerare Urban Vesterberg.

Anledningen till att vägen blivit bortprioriterad är att Trafikverket inte ansett att vägen varit i tillräckligt stort behov förrän nu.

– Det handlar om att prioritera och det har helt enkelt varit andra vägar med större behov, E4 till exempel. Så är det när inte börsen räcker till, säger Urban Vesterberg.

När en upprustning senast var på tapeten blev det ingenting av projektet på grund av Trafikverkets prioriteringar.

– De gjorde om Granträskvägen istället. Och den är ju inte mer trafikerad än vår väg, säger Tväråbon Björn Molin.

– Det var före min tid, så det kan jag inte kommentera. Men det beror på hur sliten den är i förhållanden till hur många bilar som kör. Det gör vi mätningar på innan vi beslutar, säger Urban Vesterberg.

Men nu verkar Tväråvägen vara högsta prioritet.

– Som det ser ut nu så kommer projektet att genomföras enligt planerna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om