Wartburg en puttrande tvåtaktare

Jonas Gunnarsson, bilentusiast, kör varsamt sin Wartburg ut ur garaget på gården i Svensbyn. ”Jag har alltid tyckt om små bilar med klurig design och konstruktion”, säger han.

SAAB V4 med med den raka Fordmotorn gick som klockan.

SAAB V4 med med den raka Fordmotorn gick som klockan.

Foto: Tommy Norin

SVENSBYN2019-03-27 10:40

– Bilintresset har alltid funnits. Men jag har aldrig fallit för amerikanare och raggarkulturen, säger Jonas Gunnarsson.

Tidigare var han riksdagsman för S i Värmland. Men efter valet förra hösten valde han att flytta till Norrbotten. Nu arbetar han som studierektor vid Sunderby folkhögskola. Han lever tillsammans med riksdagsledamoten Hannah Bergstedt, (S).

Hon har inte så stort bilintresse men han odlar det desto mer.

– Jag har haft många Citroën under åren och jag har en fäbless för bilar tillverkade i forna Östtyskland, säger han.

Exempel på det är den Trabant från 1984 som är kvar i Värmland.

– De som köpte den i DDR fick vänta 14 år på bilen. Jag köpte den av en bekant i Värmland och det är av honom jag också köpt min Wartburg från 1986, säger han.

– Trabanten ska jag nog köra upp i sommar. Wartburg var en exklusiv bil och därmed dyrare. Den var riktad mot offentliga tjänstemän i DDR, säger Jonas Gunnarsson.

Trots det, säger han, är bilen ett exempel på ett typiskt bilbygge i DDR.

– De bilar som tillverkades är resultat av att det var brister på både resurser och utvecklingssystem.

Nyligen körde han Wartburgen i Alterrundan.

– Bilen är mycket väldokumenterad. Den kom till Sverige 2001. Den köptes av min bekant Niklas Lersjö. Efter den har den bytt ägare flera gånger, varit till Norge en sväng, till Skåne och till Partille i Göteborg.

– Sedan köpte Niklas tillbaka bilen i helrenoverat skick. Sedan, under 2018, blev jag ägare till den, säger Jonas Gunnarsson.

Den grönlackade bilen startar klockrent när han backar ut den ur garaget. Den trecylindriga tvåtaktsmotorn puttrar som en Saab och likt den kommer det skönt färgad blårök ur avgasröret.

I en lada nära gården står två andra veteranfordon. En klassisk SAAB V4 från 1974 försedd med Ford-motor. Bilen utvecklades i Kristinehamn i Värmland.

– Den har jag köpt i Upplands bro, säger Jonas Gunnarsson.

I ladan står också en vacker typiskt franskt designad Citroën XM från 1991. Den ser helt ny ut.

– Det är fantastiskt att den enbart har gått 3 000 mil, säger Jonas Gunnarsson, som kom över även den bilen i Värmland.

Nu ser han fram emot vår och sommar då veteranbilarna ska ut ur gömmorna.

– Det blir några hundra mil varje säsong. Jag kör mest med Wartburgen och Saaben, och det blir nog några turer till bilutställningen i Badhusparken.

Bilfakta

Wartburg var ett östtyskt bilmärke vars ursprungliga förebilder var 1930-talets DKW-bilar. Wartburg tillverkades av det folkägda företaget VEB Automobilwerk åren 1956–91, som skapats utifrån Awtowelo (EMW) i Eisenach. Namnet hade dock använts på en av bilarna tillverkade i Eisenach redan 1898. Wartburg-bilarna var betydligt större än Trabant och hade plåtkaross. Den ursprungliga motorn var trecylindrig och av tvåtaktstyp. Bilen moderniserades under slutet av 1980-talet med ny inredning och genom motorer och växellådor som man lånat från Volkswagen Golf. Modellen med Golf-motor, Wartburg 1.3, introducerades 1988. Efter Tysklands återförenande lades Wartburg ner och fabriken köptes av Opel 1991.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om