Välbesökt vägmöte med många åsikter

I källarvåningen pågick bön för EFS-föreningens bibelvecka kommande helg. I själva kyrksalen genomfördes ett mer jordiskt möte när Trafikverket informerade om ombyggnationen av väg 373 mellan E4 och Svensbyn, ett projekt som inleds 2015 med två års byggtid.

SVENSBYN2013-10-30 06:01

Svensbyns egen ”Svensbylijdabonde” Lennart Berglund ville inte verifiera det, men frågan är om det inte slogs publikrekord i EFS bönhus måndagkväll. Nära 100 personer infann sig när hembygdsföreningen inbjöd till informationsmöte om det vägprojekt Harry Bäcklund i Svensbyn kämpat med sedan åtminstone 2001.

– Då skickade jag brev till dåvarande Vägverket med krav om att vägen ska byggas om, men sedan dess har jag inte hört ett pip. Tänker ni höra av er nu innan ni börjar gräva? frågade Harry Bäcklund Trafikverkets projektledare Annika Larsson, och svaret på den frågan blev ja.

Mångmiljonprojekt

Frågan om ombyggnationen av väg 373 mellan framförallt sträckan Vitsand och Svensbyn, har legat i långbänk sedan i mitten av 1990-talet, men nu börjar det röra på sig, bland annat på grund av de omfattande och gigantiska vindkraftstransporterna till Markbygden. De som kom till bönhuset fick ta del av konkreta planer kring det projekt som omfattar hela sträckan mellan E4 och Svensbyn och som är kostnadsberäknat till 64 miljoner kronor.

Kortfattat handlar det om att delen E4–Vitsand blir 13 meter bred, förses med mitträcken och viltstängsel. Vägen mellan Vitsand och Svensbyn breddas på vissa ställen till 15 meter men enligt flera åhörare vid mötet igår kommer inte farliga trafikplatser som infarten till Svensbylijda att byggas bort.

– Vilket borde göras eftersom området har 30 000 besök varje sommar, påpekade Britt Fäldth, ordförande för Svensby hembygdsförening.

Nu har berörda, bland annat de 66 fastighetsägare som berörs av vägbygget, tid på sig fram till 14 november att yttra sig över den arbetsplan som ställs ut i bland annat Ica-butikerna i Roknäs och Bergsviken.

Det saknades dock inte synpunkter i går.

Inga älgar

Hans Lundström i Hemlunda frågasätter idén med mitträcken eftersom sträckan inte är särskilt olycksdrabbad. Han underkänner också Trafikverkets plan med viltstängsel.

– Jag har aldrig sett en älg vid Hemlunda.

Anders Holmbom som bor vid Svensbyvägen är också starkt kritisk.

– Hur ska jag ta mig ned till min fastighet på andra sidan vägen där jag bland annat driver fårskötsel under sommaren, undrar Anders Holmbom, som påpekar att vägbygget också kommer att förstöra tillgängligheten till Vitsands badplats.

Harry Bäcklund anser att tanken att placera en utfart från hans område längre ned emot Svensbyån är helt fel.

–Den bör ligga längre upp på krönet av vägen och vidhåller Trafikverket detta tänker vi överklaga.

Någon positiv röst hördes dock bland bänkraderna.

– Det är bra att infarten i Vitsand mot gamla Arvidsjaurvägen förses med refug och en avkörningsfil. Det kommer att bidra till trafiksäkerheten, sade Robert Lundgren, Vitsand.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om