Scouten Ida diplomerades av kungen

Ida Ståhl från Norrfjärden har diplomerats av kungen. Det efter att hon gått en ledarskapsutbildning vid Scouternas folkhögskola.

Ung ledare. Ida Ståhl, från Norrfjärden, fick ta emot diplom av kungen.

Ung ledare. Ida Ståhl, från Norrfjärden, fick ta emot diplom av kungen.

Foto:

STOCKHOLM2016-04-15 21:22

Målet med utbildningen är att unga ledare ska låta sina egna värderingar ta mer plats i ledarskapet. Under utbildningen har deltagarna också haft stöd av mentorer från näringslivet.

– Utbildningen har gett mig möjligheten att reflektera över mitt eget ledarskap och skillnaden mellan olika ledarroller som jag har, säger Ida Ståhl.

Hennes mentor under utbildningen har varit Maria Glimmerås, som är chef på Volvo cars.

– Genom utbildningen har jag utvecklats både som person och som ledare. Jag har dessutom fått möjligheten att träffa fantastiska unga människor från olika organisationer och lärt mig av deras erfarenheter, säger Ida Ståhl.

Projektledaren vid Scouternas folkhögskola, Peter Röjhammar, tror att Sverige behöver fler ledare som kan skapa möten över gränser.

– Och de oavsett om det gäller generationer, kulturer eller organisationer. Det förbereder vår utbildning deltagarna för, säger han.

Utbildningen handlar om att blanda olika erfarenheter, bakgrunder, kunskaper och drivkrafter med individens egna värderingar och ökad självkännedom.

– Mitt lärande slutar dock inte för att utbildningen formellt är slut, jag kommer att ta med mig de redskap som vi arbetat med under kursen för att fortsätta att utvecklas, säger Ida Ståhl.

Kursen vänder sig till personer mellan 20 och 25 år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!