Northland-aktien lyfte med över 6 procent på Oslobörsen sedan förslaget presenterats.
Långivarna har till början av april på sig att ta ställning. Men två tredjedelar av det föreslagna lånet har redan garanterats av befintliga långivare, oklart vilka.
Enligt Jonas Lundström, kommunikationschef på Northland, skulle pengarna ge Northland till sommaren på sig att förhandla fram en långsiktig buffert på upp till 150 miljoner dollar (nästan 1 miljard kronor), något som man har försökt få på plats sedan i höstas.
Samtidigt uppger försäkringskoncernen Folksam att man gjort upp med Northland om att omvandla lån på totalt 22 miljoner dollar till konvertibler, som senast om tre år ska bytas mot aktier.
Northland hoppas omvandla totalt cirka 60 miljoner dollar av sina lån på detta sätt och flaggar även för att man försöker få leverantörer att byta skulder på 60–65 miljoner dollar mot aktier.
Folksam ingår i ett konsortium som räddade Northland i maj i fjol, där även LKAB, Peab och finska Metso finns med. De sköt sammanlagt till 88 miljoner dollar inom ramen för ett obligationslån på totalt 335 miljoner dollar i fjol. (TT)