Koreografen Ivo Cramér död

Koreografen, regissören och förre chefen för Kungliga Baletten Ivo Cramér har avlidit, 88 år gammal. Han avled i sitt hem i Stockholm natten till torsdagen.

Stockholm2009-05-04 06:00
Ivo Cramér var en av den moderna svenska dansens allra största. En mångsidig dansare och koreograf som inte nöjde sig med klassisk balett utan även koreograferade och regisserade för film och tv, men också musikaler och revyscenen. På så sätt lanserade han dans till de stora folklagren.
Cramér debuterade som koreograf redan på 40-talet och var verksam ända in på 90-talet. Han drev tillsammans med Birgit Cullberg den uppmärksammade Svenska Dansteatern 1946-47. Men redan 1945 hade han bildat den första upplagan av Cramérbaletten.
Själv ansåg han att mångsidigheten kom sig av att Birgit Cullberg även var balettmästare hos revykungen Karl Gerhard när Ivo Cramér tog lektioner för henne i 20-årsåldern. Revyintresset kom sig därmed naturligt.
Stor inspiratör
Ivo Cramér nådde stora framgångar utanför Sverige. Han blev balettmästare för Verde Gaio i Lissabon 1949, gästspelade även i Paris, ofta med Rudolf Nurejev i någon av rollerna, och arbetade i nästan tio år med framgång i Norge. Där var han bland annat konstnärlig ledare för legendariska revyteatern Chat Noir.
I Riksteaterns regi bildades 1968 den andra upplagan av Cramérbaletten. Terje Toresen, som var förste dansare i baletten fram till dess att den lades ner 1986, beskriver Cramér som stor inspiratör.
Kungliga baletten
1975 och 1980 var Ivo Cramér chef för Kungliga Baletten i Stockholm. Under de åren fick hans hustru, koreografen Tyyne Talvo leda Cramérbaletten.
Bland Cramérs mest kända verk finns "Den förlorade sonen" till Hugo Alfvéns musik. Baletten hade premiär 1957. Andra verk som kan nämnas är "Fader vår" och "Bibliska bilder". Två andra verk, "Dansvurmen" och "Kärlekens trollkarl", fick han själv iscensätta på Parisoperan efter inbjudan av dåvarande balettchefen Rudolf Nurejev.
FAKTA Ivo Cramér
Fakta/Ivo Cramér
+ Född 1921 i Göteborg.
+ Studerade för Vera Alexandrova och Birgit Cullberg.
+ Skapade Cramérbaletten 1945.
+ Drev Svenska dansteatern med Birgit Cullberg 1947.
+ Regisserade operetten "Värdshuset Vita hästen" på Storan i Göteborg 1950.
+ Konstnärlig ledare för Chat Noir i Oslo 1952-53.
+ Skapade "Den förlorade sonen" till Hugo Alfvéns musik, premiär på Operan i Stockholm 1957.
+ Koreograferade "Stoppa världen, jag vill hoppa av!" på Scalateatern i Stockholm med Jan Malmsjö 1963.
+ Skapade nya Cramérbaletten i Riksteaterns regi 1968, fram till 1986.
+ Konstnärlig ledare för Balettakademien 1968-72.
+ Konstnärlig ledare för Kungliga baletten 1975-80.
+ Skapade Cramérstiftelsen i Strömstad för dansare 1986.
+ Stadsmuseet i Göteborg invigde 2006 en utställning om Ivo Cramér, baserad på koreografens egen samling som skänktes till museet vid hans 80-årsdag 2001.Text
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om