Mycket gott bland septembers viner

September bjuder på ovanligt många riktigt intressanta och spännande nya viner i en rad olika smakstilar.

Cuttaway Hill Estate Pinot Noir har tydliga inslag av smultron. Ett av september-fynden, för 97 kronor.

Cuttaway Hill Estate Pinot Noir har tydliga inslag av smultron. Ett av september-fynden, för 97 kronor.

Foto:

Stockholm (TT Spektra)h2008-08-28 06:00
En druva som lämpar sig väl till höstens mustiga grytor är syrah (som ibland kallas shiraz), och det finns flera bra att välja mellan.

Billigast i Sverige
Mayu Syrah, 69 kronor, från Chile bjuder på en djup mörkbärig smak med lite rökta, salmiak- och chokladlika stråk. Vill du ha maximal smakrikedom, och är beredd att satsa 100 kronor till, är det dock sydafrikanska TMV Swartland Syrah du ska satsa på. Ett magnifikt, storslaget vin som definitivt kräver smakrikt kött på tallriken för att inte ta över måltiden.
Sydafrika erbjuder även ett mycket bra merlotvin med Hartenberg Merlot, en druva som också gör bra ifrån sig i harmoniska och koncentrerat bäriga, fattonade, Trapiche Merlot Oak Cask från Argentina, liksom i australiska Stone Circle Merlot.
Superfriskt
Ett som vanligt bra köp, särskilt för den som har bra lagringsmöjligheter, är Torres Mas La Plana Cabernet Sauvignon som är ett läckert strukturerat vin som är utsökt nu, men som utvecklas väl med lagring. Vinet är fortfarande billigare i Sverige än någon annan stans i världen.
Bland de vita nyheterna erbjuder Australien fyra klockrena fynd. Jag imponeras väldigt av Tim Adams Semillon och Tim Adams Riesling som båda på samma gång är superfriska och generöst mångfacetterade. Tyngre och fatpräglade är sydafrikanska Fort Simon Chenin Blanc och tropiskt fruktiga, snyggt ektonade, Grant Burge Summers Chardonnay från Australien. Båda bra val till grillad eller stekt fisk och ljusa kötträtter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om