Helg väljer: Tre favorittippade sommarpratare

Tidigare i veckan presenterade Sveriges radio årets sommarvärdar. Under senare delen av juni, hela juli och större delen av augusti håller 58 personer i varitt sitt "Sommar i P1". Helg har valt ut tre sommarpratare som vi hoppas lite extra på.

Maria Borelius, pratar den 27 juli.

Maria Borelius, pratar den 27 juli.

Foto: Sveriges radio

Radio2019-06-15 06:00

.

Anders Hansen, 25 juni.

Han är kanske mest känd för boken "Hjärnstark" som fått enorm genomslagskraft, men har också skrivit nyutgivna "Skärmhjärnan" samt belönats med Mensapriset och Hälsopriset. Anders Hansen driver också podden Psykiatrikerna och skriver krönikor i Dagens Industri. Är överläkare i psykiatri och har en förmåga att kunna förklara svåra saker på ett lättfattligt sätt. Hans sommarprat längtar vi efter med hjärtögon.

.

Maria Borelius, 27 juli.

Författaren bakom boken "Hälsorevolutionen" och uppföljaren "Bliss" kommer att ta avstamp i sin antiinflammatoriska resa när hon sommarpratar. Maria Borelius kommer att berätta om hur hon av en slump la om sitt liv och vad hon lärt sig av mötet med forskare och gurus världen över. Även hon skriver krönikor i Dagens Industri.

.

Ingrid le Roux, 6 augusti.

Hon har arbetat med utsatta kvinnor och barn i Sydafrikas fattigaste områden. Hon har tilldelats "Årets livsgärning" vid Svenska hjältar-galan. Hon läkarundersökte Nelson Mandela dagen efter hans frigivning och är Desmond Tutus husläkare. Ja ni hör ju, Ingrid le Roux sommarprat kan vi bara inte missa!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om