Sossestugan kan bli restaurang

Socialdemokraterna har lämnat Sossestugan. Nu undersöker Pitebo om lokalen ska byggas om för restaurangverksamhet.

Sossestugan ska byggas om och Pitebos ambition är att någon form av restaurangverksamhet ska ta över lokalen på Rådhustorget. (Arkivbild)

Sossestugan ska byggas om och Pitebos ambition är att någon form av restaurangverksamhet ska ta över lokalen på Rådhustorget. (Arkivbild)

Foto: Joel Gustafsson

Piteå2019-01-25 18:40

Socialdemokraterna tar över ABF:s gamla lokal på Storgatan. Orsaken är i grunden att kommunen vill liva upp Rådhustorget och skapa nya lösningar inför Piteås 400-årsfirande 2021. Tanken är att få in någon form av restaurangverksamhet i lokalen. Något som fastighetsbolaget Pitebo har börjat titta på.

– Kommunen vision och vår ambition är att hitta en verksamhet med mer liv och rörelse. I den bilden passar en restaurang eller ett kafé in, säger Nicklas Öhman, kundservicechef på Pitebo.

Men då måste ni väl bygga om?

– Så är det, men frågan är vad det kostar. Vi ska titta på det, men att bygga om för restaurangverksamhet med fullstort kök innebär en hel del kostnader. Ett kafé innebär lägre ombyggnadskostnader.

Restaurang är inriktningen, men i slutänden kan det bli något helat annat.

– Det är inte säkert att det blir restaurang, men vi har haft ett samtal med personer från restaurangbranschen. Just nu avvaktar vi, men vi vill så klart hyra ut så fort som möjligt och kommer att marknadsföra den här lokalen. Sedan får vi se var det landar, säger Nicklas Öhman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!