Smärtläkaren granskas av IVO

Inspektionen för vård och omsorg, IVO, har fattat beslut om att granska läkaren Tomas Ekströms yrkesutövning. Det efter att personer slagit larm om vad han skriver på sin Facebooksida.

Anmälningarna mot Tomas Ekström har fått IVO att reagera. Myndigheten har öppnat ett eget ärende och nu pågår planering för fortsatt handläggning.

Anmälningarna mot Tomas Ekström har fått IVO att reagera. Myndigheten har öppnat ett eget ärende och nu pågår planering för fortsatt handläggning.

Foto: Vilhelm Stokstad/TT

PITEÅ2018-12-28 19:00

Den 2 oktober beslutade IVO att öppna ett granskningsärende om Tomas Ekström. Bakgrunden är två anmälningar till myndigheten från en anonym uppgiftslämnare samt en sjuksköterska som i egenskap av privatperson reagerat starkt på vad smärtläkaren skriver på Facebook.

– Vi har fått in uppgifter som rör Ekströms smärtklinik och utifrån det har vi beslutat att öppna ett egeninitierat ärende, säger Carina Kvarnström, inspektör på IVO.

Tomas Ekström har inkommit med yttranden och nu pågår planering för fortsatt handläggning.

– Någon mer information kan jag just nu inte ge, säger Carina Kvarnström.

Anmälarna har bland annat reagerat på att Tomas Ekström skriver att han ska starta upp smärtkliniker i samtliga 21 landstingsområden med hjälp av tidigare patienter som utlovas en inkomst på 60 000 kronor per dag.

"Smärtläkaren Ekström verkar ha tappat greppet fullständigt om hur han kan bota alla smärtpatienter i hela Sverige och världen och håller nu på att genomföra något sorts "pyramidspel" där ha lurar fd patienter med att dom kan vara med och bota andra och tjäna 1,2 miljoner i månaden", skriver en anmälare.

Den andra anmälaren ifrågasätter om det är tillåtet.

"Är det överhuvudtaget godkänt att, enligt hälso- och sjukvårdslagarna, bedriva hälso- och sjukvård, smärtbehandling, smärtklinik, utifrån att man varit före detta patient hos honom samt att få internutbildning av honom", skriver personen som är legitmerad sjuksköterska.

Samma sjuksköterska har noterat att personer frågat Tomas Ekström om hjälp på Facebook och att han bara utifrån några raders information lovar han att han kan bota dem. Anmälaren noterar att han säger sig kunna bota alla typer av kroniska smärttillstånd och även förebygga cancer.

"Finns det evidens och forskning på hans behandlingsmetoder och synsätt gällande samtliga av de diagnoser han nämner sig kunna behandla och till och med bota, och att förhindra cancer och återfall av cancer?"

Anmälaren reagerar också på att behandlingen kostar patienten 49 000 kronor på hans privatklinik Uppsala. I Norrbotten omfattas behandlingen av högkostnadsskyddet och ersätts av landstingen.

"I nuläget är det endast Region Norrbotten som har hans klinik som landstingsansluten. Detta kan ifrågasättas skarpt om detta är lämpligt", skriver anmälaren.

Tomas Ekström tar anmälan med ro.

– Jag är pensionär så jag är glad om jag får sluta arbeta på riktigt och det inte kommer några mer patienter. Det är min största önskan. Jag har själv pratat med de på IVO och sagt samma sak. Det här blir min möjlighet att avsluta. Samtidigt vill jag också bullra om mycket så att någon minns vad jag gjorde, säger smärtläkaren.

Tror du att du får någon att ta vid de här behandlingarna när du slutar?

– Det skulle jag vilja. Det känns meningslöst att ha gått en utbildning i USA, som landstinget bekostat åt mig, sedan vill ingen ta över. I över 30 år har jag försökt få kollegor att intressera sig, men de säger att det låter för bra för att vara sant och så vänder de på klacken och går. Därför tänkte jag att det är bättre att visa att före detta patienter kan bota patienterna. Då tar vi över sjukvården istället och så får de hålla på med sin så kallade sjukvård, säger Tomas Ekström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om