Ingen klar plan för ombyggnation

Det är fortfarande outrett hur polisen ska förändra arbetsmiljön för sina polishundar så att de uppfyller Jordbruksverkets regler.

Trångt. Norrbottens polishundar har bland annat för trånga burar i polisbilarna.

Trångt. Norrbottens polishundar har bland annat för trånga burar i polisbilarna.

Foto: Maria Johansson

Piteå2017-11-06 19:30

Som Piteå-Tidningen berättade i våras uppfyller inte polisen de regler som Jordbruksverket satt upp för hundarnas arbetsmiljö på stationer och i polisbilarnas hundburar. Eftersom att Kiruna flyttar och byggs upp på ett annat ställe så kommer man också att bygga en ny polisstation där som kommer att vara anpassad efter reglerna. Men hur man gör i övriga länet är oklart.

– Ombyggnationer är på gång. Det är inte påbörjat i Norrbotten än. Men det kommer att krävas. Vi har centraliserat hundarna lite till kustområdet i Piteå, Luleå och Kalix och kommer inte ha hundar på fler ställen, säger Thomas Kemi, samordningsansvarig för hundverksamheten i Norrbotten.

Det finns även en hund i tjänst i Boden, men Boden räknas till samma lokalpolisområde som Luleå.

Det blir långt att åka när hundarna behövs i inlandet, men det finns också fördelar med att ha hundarna förhållandevis nära varandra.

– Hundträningen blir bra för att man kan få en instruktör till varje pass, och det går inte om hundarna är utspridda över länet. Kvaliteten är bättre om hundarna är nära varandra, säger Thomas Kemi.

Förhoppningen är att man kan börja bygga om under 2018. Inspirationen ska komma från grannlänet.

– I Västerbotten har man skickat in ritningar till länsstyrelsen och påbörjat den processen. Blir det godkänt så får vi en mall att gå efter, något vi kan luta oss tillbaka på, säger Thomas Kemi.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!