Kåbdalis skidliftars vd Johan Gunnarstedt påstår att ortopedvården inte är särskilt belastad under coronapandemin. Det stämmer inte, enligt Region Norrbottens chefsläkare Pia Näsvall.
– Många av de som jobbar på ortopedin omflyttas till andra avdelningar eftersom vi behöver flytta om personal. När man opererar frakturer och sådana saker så krävs det även intensivvårdspersonal och narkospersonal för att man ska kunna genomföra operationen. Sjukvården är ett tätt sammanlänkat system och det blir väldigt tydligt i dessa dagar, säger hon och fortsätter:
– Vi är i ett skriande behov av intensivvårdsutbildad personal för att ta hand om de svårast sjuka. Vi vill minimera behovet av akuta operationer. Det går inte att säga att ortopeden står utanför systemet, för det gör den inte. Det gör ingen verksamhet.
Regionens vädjan till skidanläggningarna är inte kopplat till smittspridning.
– Vi vet att det sker skador, allvarliga och mindre allvarliga. Vissa aktiviteter har en högre risk för de här sakerna och allt handlar om att man tar vårdens resurser i anspråk i ett läge när vi behöver ta hand om de som insjuknar i covid-19 och även de som insjuknar i andra sjukdomar.
Det handlar om den totala belastningen på vården.
– Vi har ju fortfarande det vanliga också. Människor som får hjärtinfarkter och stroke. De måste vi också ta hand om. Därför vädjar vi till anläggningarna att tänka om, säger Pia Näsvall.