Videon är inte längre tillgänglig
1 445 000 kronor. Det var medelpriset för en villa som såldes i Piteå under årets första tre månader. Det visar ny statistik från Svensk fastighetsförmedling. Enligt statistiken har priset för en villa stigit med 10 procent de senaste 12 månaderna och med 4 procent det senaste kvartalet. Prisökningen till trots tycker Rikard Fahlman, mäklare på Svensk fastighetsförmedling, att villapriserna i Piteå relativt låga.
– Visst pågår en snabb prisuppgång, men det är utifrån låga nivåer. Snittpriset på en villa i Piteå ligger fortfarande på hälften av vad en medelvilla kostar i riket. Det är fortfarande billigt att köpa hus i Piteå, säger Rikard Fahlman.
Han säger att villorna i Piteå börjar bli ganska gamla, men att de är i förhållandevis gott skick.
– Det beror förmodligen på att när villorna är billiga i inköp, som de är i Piteå, så har man råd att renovera på ett annat sätt än om hela slanten går till inköpet.
Att priserna fortsätter att stiga beror, enligt Rikard Fahlman, mycket på att utbudet är mindre än efterfrågan. Att priserna stiger bidrar, enligt Rikard Fahlman, till att nyproduktionen stimuleras, något som i sin tur är positivt för kommunen som siktar mot 43 000 kommunmedborgare. Men för att nå det målet tror han dock att reglerna vid nyproduktion av villor behöver förenklas.
– Förut fanns något som kallades förenklat förfarande. Det är numera borttaget och ersatt med ett normalförfarande och ett utökat förfarande. Sådana saker gör att folk drar sig för att bygga nytt.
Rikard Fahlman vill också se att det skapas möjligheter att bygga bostäder på attraktiva platser.
– Ser man till kommunens målsättning om en öka befolkning så tycker jag att man borde göra vad man kan för att underlätta för folk att bygga på platser där de faktiskt vill bo. Jag tänker på bland annat på Fårön, Renön och Hemlunda, där jag själv är uppväxt. Visst är det med en tår i ögat jag konstaterar att min sommaridyll kan komma att bli ett vanligt bostadsområde men så är det. Det finns många attraktiva bostadsområden som varit tidigare varit "bara" sommaridyller, till exempel Saltsjöbaden i Stockholm och Sunnersta i Uppsala för att nämna ett par.
Då det gäller bostadsrätter i Piteå har inte Rikard Fahlman så mycket att säga.
– Det finns få bostadsrätter i Piteå och de lägenheter som byggs är hyresrätter. Marknaden för bostadsrätter är för liten för att kunna fastslå några trender.