Wibax åkeri prisat för hållbarhet

Wibax Logistics i Piteå som transporterar kemikalier kom på en andra plats när branschföreningen Transportföretagen delade ut årets Hållbarhetspris för 2018.

Wibax 45 bilar rullar motsvarande två varv runt jorden varje vecka.

Wibax 45 bilar rullar motsvarande två varv runt jorden varje vecka.

Foto: Wibax

PITEÅ2018-11-16 20:00

– Vi fick ta emot priset i onsdags vid ett arrangemang i spårvägshallarna i Stockholm, säger Magnus Sundström, vd för Wibax Logistics som ingår i kemikaliekoncernen Wibax.

Företaget har 45 fordon med 98 anställda. De kör motsvarande två varv runt jorden varje vecka med kemikalier till olika processindustrier. Dessutom förfogar företaget över åtta sjöterminaler i Sverige och en i Finland eftersom en del transporter sker med fartyg.

Transportföretagen uppger på sin webbplats att "hållbarhetspriset syftar till att uppmärksamma och belöna personer och organisationer som arbetar för en mer hållbar transportsektor. Genom att lyfta fram en många goda exempel på branschens arbete med ny teknik och innovationer kan fler inspireras till att fortsätta arbetet mot en hållbar transportsektor", skriver Transportföretagen.

Magnus Sundström säger att Wibax Logistics arbetar mycket målmedvetet med hållbar körning.

– Wibax Logistics är med i Fair Transport vilket innebär att vi kör säkert och klimatsmart och tar socialt ansvar. Våra bilar kör aldrig mer än 80 kilometer i timmen. Förarna är utbildade i att köra ekonomiskt och vi har bildat grupper som tävlar mot varandra om vilken som kör mest ekonomiskt, säger Magnus Sundström.

– Genom ett system coachas våra chaufförer kontinuerligt i resurseffektiv körning. De ligger på en hög nivå jämfört med övriga chaufförer i Europa.

Sundström uppger att resurseffektiv körning innebär minskad bränsleförbrukning, minskat däckslitage, färre reparationer och underhåll, vilket ger lägre miljöbelastning.

Belöningarna till de som använder gaspedalen optimalt kan handla om allt från presentkort till resor

.–

Magnus Sundström säger att hållbarhet också handlar om vilket bränsle som används.

– Vi försöker köra så fossilfritt vi kan. Vi blandar in miljövänligt bränsle i dieseln och kör dessutom på HVO. 40 procent av våra bilar kör helt fossilfritt, säger han.

Diesel Bio HVO är en syntetisk diesel som framställs av förnybara råvaror. Basen i produkten är avfall från slakterier och olika restprodukter.

Rederiet Wallenius Marine i Stockholm tog hem segern i Hållbarhetspriset för 2018.

Wibax Logistics

Ägare: Wibax koncernen

Omsättning 2017: 207 miljoner kronor

Resultat efter finansnetto 2017: 13,7 miljoner kronor

Vinstmarginal: 7,85 procent

Kassalikviditet: 113,22 procent

Soliditet: 33,40 procent.

Källa: allabolag.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om