Vind i seglen för sjöfarten i Bottenviken
Bengt Owe Birgersson, statens utredare, blåser vind i seglen för sjöfarten i norr. Han föreslår att Luleå blir en av de tio prioriterade hamnarna i landet. - Stämmer uppgifterna är det bra även för Piteå, säger Peter Roslund, s, kommunalråd i Piteå.
I morgon, onsdag, presenterar statens förhandlingsman Bengt Owe Birgersson sin utredning om de svenska hamnarna för regeringen. Men redan i dag läckte uppgifter ut till Sveriges Radios Eko-redaktion.
Enligt ekot är de tio hamnar som Birgersson valt ut följande: Luleå, Sundsvall, Gävle, Kapellskär, Norrköping, Göteborg, Karlshamn, Helsingborg, Malmö och Trelleborg.
Den 2 januari i år besökte Birgerson Luleå. Då presenterades samarbetet mellan de tre hamnarna i Skellefteå, Piteå och Luleå.
- Vi försökte få honom att föreslå oss tillsammans. Men om det inte var möjligt att utse en grupp hamnar så deklarerade vi klart vårt stöd för Luleå, berättar Roslund.
Något som verkar ha fallit i god jord hos den statlige utredaren.
- Jag är övertygad om att vårt samarbete spelat roll vid bedömningen. Om vi inte samverkat, utan i stället uppvaktat honom var och en, tror jag han hade funderat över hur konkurrenskraftiga vi är, säger Roslund.
Birgerssons uppdrag har varit att identifiera hamnar av så kallad strategisk betydelse. Till en början var 53 hamnar med och slogs om statusen som nationellt prioriterad hamn där staten i framtiden ska satsa pengar på farleder och infrastruktur.
Läs mer i morgondagens papperstidning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!