"Vi var i princip överens om köp"

SCA Timber i Munksund var i våras nära en överenskommelse med Setra om att få köpa Lövholmssågen.- Vi var i princip överens, avslöjar Ulf Larsson, vd vid SCA Forest Products,

"Vi var väldigt nära en överenskommelse med Setras dåvarande ledning om att få köpa Lövholmssågen", berättar Ulf Larsson från SCA. (Arkivbild).

"Vi var väldigt nära en överenskommelse med Setras dåvarande ledning om att få köpa Lövholmssågen", berättar Ulf Larsson från SCA. (Arkivbild).

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2009-08-28 06:00
Ulf Larsson har ett förflutet som chef vid SCA-sågen i Munksund och i våras satt han, i egenskap av vd vid SCA Forest Product, i förhandlingar med
Setra Group om ett övertagande av Lövholmens sågverk.
- Vi förde diskussioner med Setras dåvarande ledning och vi var väldigt nära en överenskommelse. I princip var vi överens, berättar Ulf Larsson.
Skyldiga ett svar
- Vi presenterade ett bud, men fick aldrig något slutligt svar och Setra är oss fortfarande svaret skyldigt.
- Dom är väl införstådda med vårt intresse. Men vi hänger inte på låset och har ingen deadline knuten till affären, säger Larsson.
Förädlingsprojekt
SCA Timbers avsikter med ett köp är inte att såga lika stora volymer som Setra producerat ute på Lövholmen.
- Lövholmen skulle utgöra ett intressant komplement till vår verksamhet i Munksund, och en möjlighet för oss att knyta an storskaliga förädlingsprojekt till området. Där finns det en del spår att jobba på.
- Vi skulle nog dra igång allt i mindre skala och sedan ta utvecklingen steg för steg, förklarar Ulf Larsson.
Men Setra har alltså ställt sig kallsinnigt till en affär.
Obekräftade uppgifter gör gällande att motståndet går att spåra till Svea Skog, den statliga koncernen som är hälftenägare av Setra.
Persson positiv
Styrelseordförande i Svea Skog är den förre socialdemokratiske statsministern Göran Persson.
I februari i år, då Setras nedläggningsplaner var kända, var Persson på besök i Luleå.
Den gången förklarade Göran Persson på en presskonferens att man inte såg några problem eller hinder i att en privat aktör skulle kunna ta över Lövholmssågen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om