Sverigedemokraterna i Piteå ska hålla sitt årsmöte i februari nästa år, men redan nu har man kallat till ett extra årsmöte den 14 november. Varför är oklart, men enligt uppgiftslämnare till PT handlar det om att byta ut personer i styrelsen. Ledamoten Magnus Häggblad och suppleanten Ulf Lindeberg nämns med namn.
– Jag kommenterar inte partiets inre angelägenheter i dagsläget. Vi ska ha ett möte på onsdag nästa vecka. Där kommer jag att närvara. Vi får se vad som kommer att hända på det här mötet, säger Magnus Häggblad.
Kan du bekräfta eller dementera uppgifterna om att man inte vill att du ska vara kvar i styrelsen?
– Jag säger ingenting. Det är partiets inre angelägenheter och det vill jag inte föra vidare på något sätt.
Årsmötet är föreningens högst beslutande organ och beslutar bland annat vem som får förtroendeuppdrag i styrelsen, valberedningen och som revisorer. Styrelsen är skyldig att kalla till extra årsmöte när föreningens styrelse anser det nödvändigt, när en revisor begär det eller när minst en tiondel av medlemmarna begär det. Vid extra årsmöte är det bara de ärenden som föranlett mötet som ska behandlas.
– Vi kommenterar inte sådant till media, säger styrelseordförande Elin Håkanson om anledningen till det extra årsmötet.
Enligt Elin Håkansson strider inte kallelsen mot föreningens stadgar.
– Nej, det gör det inte. Stadgeenligt är det inget problem att kalla till ett extra årsmöte. SD Piteå har haft extra årsmöten förr. Under första året efter att vi bildades hade vi i alla fall två eller om det inte var tre, säger Elin Håkansson.
Hon vill inte heller uppge vilka som sitter i styrelsen för Sverigedemokraterna i Piteå, mer än att det är fem ledamöter och två suppleanter.
– Jag tänker inte lämna ut namnen på de som sitter i styrelsen, säger Elin Håkansson.
När PT når Ulf Lindeberg, suppleant i styrelsen, är han också fåordig.
– Jag har inga kommentarer alls egentligen. Vi får väl se vad som händer på mötet. Jag har ingen spåkula, säger han.
Vill de ha bort dig från styrelsen?
– Det vet jag inte om de vill. Det var nya uppgifter för mig. Det ska bli extra spännande nu på årsmötet. Det är en turbulent tid vi lever i alla partier verkar det som.
Vill du vara kvar i styrelsen?
– Jag kan inte uttala mig något innan årsmötet har varit.