För snart en månad sedan kom församlingen i kontakt med den romska familjen Stanciu som tiggde på Piteås gator. Medlemmar ur pingstkyrkan erbjöd sig att hjälpa dem med kläder, mat och husrum.
– De öppnade sina hjärtan för de här personerna som var skitiga och i väldigt dåligt skick. Efter ett tag resonerade vi så att det var ohållbart för våra medlemmar att ha dem hemma hos sig så vi beslutade oss för att öppna kyrkan och låta dem sova där på nätterna, säger Johan Blomqvist, pastor i Strömnäskyrkan.
I nio dagar bodde familjen i kyrkan. Församlingen har hela tiden varit tydliga med att det rörde sig om en begränsad tid och efter gudstjänsten i söndags packade de bilen och åkte söderut.
– De har en gammal bil med sommardäck och vi var orolig för att de inte skulle ta sig hem innan vintern kommer. Det såg lite vanskligt ut när de åkte i söndagens halka men som tur är blir det bättre väglag söderut, säger han.
Medmänsklighet
Familjen Stanciu har lämnat ett starkt avtryck hos församlingen. För personer som passerat dem på gatan är Dimitru, Rubina, Corina, Marius och Laurent namnlösa tiggare. I Johan Blomqvists ögon är de utsatta människor med känslor och personligheter.
– Det känns hemskt att de här personerna ska behöva och sitta och tigga på gatorna. Vi har hjälpt familjen med medmänsklighet och husrum. Samtidigt har församlingen beslutat att inte dem några pengar. Det är svårt att veta vad som är rätt och fel. Vi vill hjälpa dem men samtidigt känns det fel att uppmuntra tiggeriet, säger Johan Blomqvist.
Enligt honom måste hjälpen komma från hemlandet Rumänien och han önskar att det genom politiska påtryckningar från EU går att göra något åt romernas situation.
– Det finns helt klart en politisk ovilja i Rumänien att hjälpa dem, säger han.