Det har varit full fart på Kalles krog under decemberkvällarna men i januari är det renovering som står på agendan för Pontus Öberg och hans krog. Mycket kommer att bytas ut och göras om.
– Vi kommer renovera i januari och februari. Det blir att byta ut både golv och bås i lokalen, berättar krögaren.
Han förklarar att anledningen till att han valt att renovera är en vattenskada som hittats i huset.
– Golvet behöver göras om i och med vattenskadan och eftersom vi gör om golvet måste vi även göra om resten, förklarar han.
Öberg ser fram emot att få rusta upp sin krog och han berättar om vad som fått honom att inte göra det tidigare.
– Det känns superkul att få renovera lokalen, jag har tänkt göra det länge men det har alltid varit folk som sagt till mig att de vill att Kalles förblir som det alltid har varit. Det är väl egentligen bara Kalles, Ekbergs och Sunes som inte har förändrats genom åren men nu är det dags för en upprustning, säger han.
Renoveringen innebär att Kalles krog kommer behöva stängas under en tid.
– Det blir ganska skönt att stänga igen under den här tiden då det är lite färre som väljer att gå ut på kvällarna. Men sen kör vi igång stenhårt igen, säger Pontus Öberg.
Hur länge kommer ni behöva ha stängt?
– Under renoveringen stänger vi cirka 4–8 veckor, sedan öppnar vi upp igen med nya och fräscha lokaler.