Mer snö än hela fjolåret
I Arjeplog har dock vintern fått riktigt fäste.- Vi har mer snö än vad vi fick under hela fjolåret säger en nöjd Håkan Ederlöv som driver Galtispuodas skidanläggning. Vi öppnar som vanligt annandag jul och backen är i mycket bra skick berättar Ederlöv. Under onsdagen snöade det hela dagen i inlandskommunerna.
På Prästberget i Arvidsjaur hölls internationella slalomtävlingar under den gångna helgen och backen kommer att sprutas med konstsnö fram till lördag då man hoppas kunna öppna för allmänheten.
- Underlaget är bra med för att få backen säkrare behöver vi spruta några dagar till, säger Jan Ask, Arvidsjaurs alpina.
Kåbdalis som öppnade redan i slutet av oktober, öppnar under kommande helg även Lasseliften där en av nedfarterna kommer att prepareras. Familjebacken, barnbacken och störtloppet har varit öppen hela tiden och har ett tjockt lager natur- och kanonsnö.
Kanis 2007
Älvsbyns skidåkare får även i år förlita sig på bidrag från ovan, om det ska bli någon skidåkning i Kanisbacken.- Vi har budgeterat för inköp av snökanoner till 2007 och vattenfrågan är på väg att lösas, berättar Lars Nyberg, arbetsledare på park- och fritid i Älvsbyn.