Ulrica Andersson från Regnbågsteatern har skrivit årets musikal. Hon har jobbat tillsammans med Thomas Andersson, musiklärare på Backeskolan och elever från förskoleklass till årskurs 3.
– Den handlar om hur världsdetektiverna med hjälp av djur från olika världsdelar kan hjälpas åt att rädda jorden från miljöförstöring med gemensamma krafter, säger Ulrica Andersson.
Det är pingvinerna som först upptäcker att något är fel på vår jord när de blir blöta om fötterna. De röda kärleksbanden är osynliga för vuxna, det är bara barn som kan se dem. Genom att knyta ihop alla fyra banden kan de tillslut rädda jorden.
– Det finns både sjungande kängurur från Australien, simmande sjökor från Titicacasjön och galopperande hästar från Grand Canyon i musikteatern. Även saltfolket från Pamukkale måste vara med och hjälpa till.
Under hela föreställningen sjungs, spelas och dansas det av hjärtans lust.
– Det har varit underbart att se hur elever har kommit över hinder som blyghet. De har alla jobbat mot samma mål och växt i mycket sig själva, säger Ulrica Andersson.