Vi har fångat ett antal platser inom spridningsområdet från ovan. Under åtta fredagar kommer vi att publicera en ny bild från en plats i någon av de fyra kommunerna i PT:s spridningsområde: Arjeplog, Arvidsjaur, Älvsbyn och Piteå.
Fredagen veckan därpå avslöjas svaret och dessutom kan du läsa ett rykande färskt reportage från den aktuella platsen.
Känner du igen platsen? Mejla rätt svar till tavling@pt.se. Glöm inte att ange ditt namn samt din adress.
Bland de rätta svaren lottar vi ut trisslotter.
Senast på tisdag 21/7 vill vi ha era svar.
Ledtråd: Här kan både djur och människor svalka sig under brännheta sommardagar eller så kan man meta i bäcken som rinner förbi.
Förra veckans vinnare av Trisslotter är: Monica Fjellström, Arjeplog, David Jonsson, Arvidsjaur och Gunnar Lundström, Piteå.
Lycka till!