Unik 1800-talsvilla blir litet hyreshus

Det brukar kallas "Piteås vackraste hus". Nu blir paradvåningen på nedre plan hyreslägenhet med detaljer som kakelugnar och järnspis.

Samuel Bernberg, Munksundsbo, och Peter Marklund, fastighetskoordinator på JNF, framför den rappade villan på Norrmalm.

Samuel Bernberg, Munksundsbo, och Peter Marklund, fastighetskoordinator på JNF, framför den rappade villan på Norrmalm.

Foto: Mari Gustafsson

Piteå2020-06-27 10:00

Bostadsbolaget Munksundsbo ska göra om Missionskyrkans gamla lokaler till bostäder. Nu fortsätter satsningen på Norrmalm, då de förvärvat ytterligare ett hus i området.

Den här gången gäller det den gulrappade, pampiga villan på Repslagaregatan.

– Det brukar kallas för "Piteås vackraste hus" och jag är beredd att hålla med, säger Samuel Bernberg, fastighetschef på Munksundsbo.

undefined
Piteåbågen i husets hörn är en unik detalj som enbart återfinns på några hus i trakten.

Huset, som är byggt på 1880-talet, består av en paradvåning på cirka 130 kvadratmeter samt två lägenheter på vardera 55 kvadrat på övervåningen. Hyresgästerna på övre plan ska bo kvar, medan lägenheten på nedre plan ska hyras ut. Den har stått tom under en tid, då de tidigare ägarna flyttat till södra Sverige.

– Vi har inga planer på att renovera, huset är i gott skick och har allt från bergvärme till spa-bad, säger Samuel Bernberg.

undefined
I köket är den gamla järnspisen bevarad.

En vedeldad järnspis, hörnskafferi, tre kakelugnar och pardörrar med handblåst glas är några av detaljerna.

– Både läget och interiören är unik. Visst finns det utmaningar med ett så gammalt hus, som också är k-märkt, men vi har både kompetens och kapital för att tänka långsiktigt, säger Samuel Bernberg.

Slutsumman är okänd, men begärt pris har legat på drygt 4 miljoner.  

– Munksundsbo vill fortsätta växa i Piteå, vi har gått från noll till åttahundra lägenheter på ett fåtal år och förutom traditionella lägenheter i områden som Munksund, Klubbgärdet och Durrnäs vill vi också erbjuda hyreslägenheter med unika kvalitéer, säger Samuel Bernberg.

undefined
Pampig kakelugn och pardörrar med handblåst glas.
undefined
En av nedervåningens tre kakelugnar. Samtliga går att elda i.
undefined
Platsbyggda linneskåp i ett av rummen.
undefined
Hörnskafferi är en funktion som brukar uppskattas, enligt mäklarfirman.
undefined
Huset på Repslagaregatan på Norrmalm är byggt på 1880-talet. Det har varit till salu några år.
undefined
Snickarglädje.
Karta: Repslagaregatan 9
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!