Tyska banker pumpar in 739 miljoner i Markbygden

På Skogberget i Markbygden ska 36 vindkraftverk byggas. Nu går två tyska banker in med 739 miljoner i finanseringen av vindkraftparken.– Jättekul, ett kvitto på att vi är på rätt väg, säger Mikael Kyrk, operativ chef på Svevind.

Nu står det klart att vindkraftsparken i Markbygden har hittat finansiärer. Två tyska banker går in med 739 miljoner totalt. (Arkivbild)

Nu står det klart att vindkraftsparken i Markbygden har hittat finansiärer. Två tyska banker går in med 739 miljoner totalt. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

Piteå2013-08-05 19:38

På Skogberget i Markbygden, väster om Piteå, planeras 36 vindkraftsverk byggas under 2013. Nu är det klart med finansiering av första etappen. De två tyska bankerna Kfw Ipex-bank och SEB går in med totalt 739 miljoner kronor.

– Det betyder att vi fortsätter med projektet som planerat och nu kan genomföra första delen, säger Mikael Kyrk, operativ chef på Svevind.

Tillsammans med tyska turbintillverkaren Enercon bygger de vindkraftsparken som ska omfatta totalt 1101 verk.

Att hitta en finansiär till den här typen av stora projekt är ingen lätt sak. Låga energipriser just nu är något som tidigare avskräckt många finansierärer.

– Men det här är en långsiktig investering. De bedömer det här som ett bra projekt vilket är jättekul för oss, säger Mikael Kyrk.

Och bankerna själva ser posititvt på en växande marknad för vindkraft.

– I och med finansieringen stöttar vi ett lovande flaggskeppsprojekt på den växande markand för förnybar enegergi i Sverige, säger Markus Scheer på Kfw Ipex-bank.

Fotnot: De 36 vindkraftsverken på Skogberget i Markbygden kommer producera cirka 250 gigawatt/årligen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om