Toppvandrare var som kalvar på grönbete

Sandöberget i närheten av Borgarudden var Top of Piteå-vandrarnas första utmaning för säsongen och deltagarna var glada att komma ut i naturen.

Det var uppsluppen stämning när Top of Piteå drog igång i skuggan av pandemin och vandrarna kände sig som kalvar på grönbete. Till vänster Jehan Ateaa, till höger Birgitta Wellborg.

Det var uppsluppen stämning när Top of Piteå drog igång i skuggan av pandemin och vandrarna kände sig som kalvar på grönbete. Till vänster Jehan Ateaa, till höger Birgitta Wellborg.

Foto: Maria Söderberg

Piteå2020-05-04 17:00

När Top of Piteås sommarsäsong startade 1 maj var situationen med covid-19 direkt ett samtalsämne. Man enades om att naturvandring var mer angeläget än någonsin. I år gäller minst två meters avstånd och distansfika samt att inga stora grupper accepteras. 

Bland de som samlats fanns stor kompetens. Två arbetar med bland annat coronapatienter på Piteå sjukhus och Birgitta Wellborg är engagerad i Frivilliga Resursgruppen, FRG. 

– Skönt vara ute i naturen, sa Jehan Ateaa, medicinteknisk ingenjör på Piteå sjukhus.

Hon blev lockad av en kollega på sjukhuset att delta i upptakten av sommarens Top of Piteå 

– Vi har covid-19 i huvudet varje dag, då blir det här en härlig paus.

Men Jehan Ateaa har också en annan passion, löpning. Hon tränar inför maraton och hoppas kunna tävla i höst.

Pandemin tar kål på de flesta arrangemang då många är oerhört försiktiga med möten. Arrangören Linda Buska från Piteå turistcenter och Maria Söderberg blev därför överraskade när sammanlagt femton tog sikte på Sandöbergets högsta punkt. Förra året kom närmare femtio, trots att det regnade. Det här var första toppen av tre under dagen. 

Nästa topp blev Falkberget, en pärla i Pitebygden. 

– Det här kommer att fungera hur bra som helst, sa den vana toppvandraren Susanne Årnell, narkossjuksköterska på Piteå sjukhus, som tog två toppar under dagen. 

– Äntligen igång! sa Linda Buska med eftertryck. Från turistcentrets sida får vi ställa om till mer lokal turism. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!