Toppolitiker kan petas

Socialdemokraternas valberedning vill byta ut toppskiktet i flera nämnder. Både Ruth Rahkola, Agnetha Eriksson och Ann-Katrin Sämfors ser ut att förlora sina ordförandeuppdrag.

Ann-Katrin Sämfors har inte tagit ställning om hon kommer fortsätta sin kandidatur till ordförande i Kultur- och fritidsnämnden. (Arkivbild)

Ann-Katrin Sämfors har inte tagit ställning om hon kommer fortsätta sin kandidatur till ordförande i Kultur- och fritidsnämnden. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2018-11-06 15:57

En omfattande förändring av det politiska ledarskapet väntar. Det står klart efter att valberedningen presenterat sina nomineringsförslag till kommunens styrelser och nämnder.

– Utifrån det uppdrag vi har har vi försökt att hitta ett team som ska jobba den här mandatperioden framåt. Vi vill också förnya, dels utifrån valresultatet men även från de signaler vi får från föreningarna, säger Cathrine Granberg, ordförande i valberedningen.

Som PT tidigare berättat har Louise Mörk utmanat Ruth Rahkola om ordförandeposten i barn- och utbildningsnämnden, bun. Nu står det klart att hon är valberedningens förslag,

– Det känns jättehedrande att valberedningen har valt mig som deras förslag, säger Louise Mörk.

Valberedningen vill göra om nämnden från grunden. Enligt förslaget blir fem av sex ordinarie ledamöter och ordförandeposter nya. En av dem är Ken Åman, förslag till vice ordförande.

– Han sitter som ordförande för Unga örnar Norrbotten. Det känns bra att få in en som är väldigt aktiv i föreningslivet och arbetet med barns rättigheter, säger Louise Mörk.

Ruth Rahkola är ödmjuk inför valberedningens förslag.

– Att vara politiker är ett förtroendeuppdrag och det är medlemmarna som avgör i slutändan.

Kommer du att kandidera mot Louise Mörk?

– Ja, jag har ju kvar min nominering.

Enligt Ruth Rahkola finns det ingen besvikelse.

– De yngre måste komma fram. Vi kan inte sitta hur länge som helst. Det som gjorde att jag har valt att kandidera är att jag har haft jättegott samarbete med förvaltningen och verksamheterna. Sen skulle det vara roligt att slutföra de uppdrag som vi håller på med.

I socialnämnden får Sven-Gösta Pettersson valberedningens förtroende som ordförandekandidat. PT har tidigare berättat att han utmanar Agnetha Eriksson och det står nu klart att han är nominerad av inte mindre än sex S-föreningar.

– Jag känner mig redo att kliva upp, säger S-G Pettersson som suttit som ledamot i nämnden i tolv år varav den senaste mandatperioden som vice ordförande.

Nuvarande ordförande sedan 16 år, Agnetha Eriksson, har nominerats av tre S-föreningar.

– Inför det här valet sade jag att jag står till förfogande en period till. Vi har startat ett förändringsarbete i och med att den nye socialchefen började i september och det hade varit kul att vara med och fullfölja det. Men ingen är oersättlig, säger Agnetha Eriksson och lyfter fram några fördelar.

– Den positiva sidan är att jag kommer att kunna ha semester som vanliga människor och inte bli väckt mitt i natten. Det här är ett uppdrag som innebär att man är tillgänglig dygnet runt.

Hon ska träffa sin S-förening på torsdag och först efter det vill Agnetha Eriksson ge besked om hon kommer fortsätta sin kandidatur eller inte.

– Jag har inte bestämt mig än.

En annan rockad kan ske i kultur- och fritidsnämnden. Där är S-ombudsmannen Elisabeth Lindberg valberedningens förslag till ordförande.

– Jag var inte nominerad till Kultur och fritid men jag är tacksam för att de har föreslagit mig. Det är ett område som intresserar mig, säger Elisabeth Lindberg.

Hon ställs mot Ann-Katrin Sämfors som varit ordförande i 22 år.

– Jag har sagt tidigare att jag står till förfogande trots att jag har varit med länge. Men jag har inte fått någon ordentlig motivering från valberedningen, säger Sämfors och tillägger att hon ser Elisabeth Lindberg som en bra kandidat.

Kommer du utmana?

– Det har inte jag tagit ställning till. Det är ganska tufft att utmana ett ordförandeförslag från valberedningen.

S-föreningarna ska rösta om förslagen på söndag.

Valberedningens förslag

Kommunstyrelsen

Ordförande: Helena Stenberg (omval)

Vice ordförande: Anders Lundkvist (omval)

Ledamot: Stefan Askenryd (omval)

Ledamot: Marita Björkman Forsman (nyval)

Ledamot: Jonas Lindberg (nyval)

Barn- och utbildningsnämnden

Ordförande: Louise Mörk (nyval)

Vice ordförande: Ken Åman (nyval)

Ledamot: Carola Bergman (nyval)

Ledamot: Peter Forss (omval)

Ledamot: Jessica Hjelte (nyval)

Ledamot: Jonas Sköld (nyval)

Fastighets- och servicenämnden

Ordförande: Marita Björkman Forsman (omval)

Ledamot: Marianne Hedkvist (omval)

Ledamot: Hans Olov Ullberg (omval)

Ledamot: Veronika Pedersen (nyval)

Ledamot (lottning) Bo Jonsson (nyval)

Kultur- och fritidsnämnden

Ordförande: Elisabeth Lindberg (nyval)

Ledamot: Alexander Mörk (nyval)

Ledamot: Annica Lundgren (omval)

Ledamot: Peter Thelin (omval)

Ledamot: Sara Larsson (nyval)

Miljö- och tillsynsnämnden

Vice ordförande: Ferid Letic (nyval)

Ledamot: Sara Lagesen (nyval)

Ledamot: Dan Nilsson (omval)

Samhällsbyggnadsnämnden

Vice ordförande: Jonas Lindberg (nyval)

Ledamot: Frida Söderberg (nyval)

Ledamot: Tomas Eklund (omval)

Ledamot: Ann-Katrine Sämfors (nyval)

Socialnämnden

Ordförande: Sven-Gösta Pettersson (nyval)

Ledamot: Maria Truedsson (omval)

Ledamot: Christian Bergvall (nyval)

Ledamot: Marianne Lindberg (nyval)

Ledamot: Urban Vikström (nyval)

Valnämnden

Ordförande: Jonas Gunnarsson (nyval)

Ledamot: Lilian Sjöströn (omval)

Ledamot: Rune Berglund (omval)

Ledamot: Harriet Leppäniemi (omval)

Ledamot: Anders Nyström (omval)

Överförmyndarnämnden

Ledamot: Elisabeth Vidman (omval)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om