Mitt i bollkriget började en trallvänlig sång strömma ur högtalarna "Här kommer Nimby" och med detsamma rusade alla barnen ut från klätterställningarna. Och där var han - självaste Nimby. Jag skyndade mig dit för att få dansa en liten stund med honom. Det är inte varje dag man träffar en riktig vattendrake. Det var spännande.
Vid bollkanonerna förvandlades jag till Pirat Tott. På platåer runt ett nätbeklätt område fanns flera kanoner uppställda. Med skumgummibollar kunde man skjuta på de stackarna som befann sig i havet nedanför. Jag försökte pricka fotografen Gunnar som var med mig, men han var hal som en ål. Hehe.
Det var häftigt att spela golf på gröna ytor med palmer och vattenfall mitt i vintern. Men rackarns så svårt det var att få ner bollen i hålen. Till slut la jag mig på mage och puttade ner bollen. Det blev "hole in one" i sann Pelle Tott anda.
Skeppet är väl värt ett besök. Där finns det något för hela familjen att göra.