För att kunna genomföra sin planerade om- och tillbyggnad av den tidigare Furulundsgården, numera Tallhedskyrkan, har Hortlax församling ansökt om 1,5 miljoner kronor i medfinansiering av Piteå kommun.
Frågan har avhandlats i kommunstyrelsens arbets- och personalutskott som föreslår att kommunstyrelsen avslår ansökan på måndag.
”Kommunledningsförvaltningens bedömning är sammanfattningsvis att det inte är lämpligt, ändamålsenligt och skäligt att ge det sökta stödet. Stödet faller inte in under den kommunala kompetensen och kan därför inte beviljas”.
I den nya anläggningen planeras utökad barn- och ungdomsverksamhet med bland annat fotbollskonfirmationsläger, ledarutbildningar, öppet hus på eftermiddagar och kvällar samt läxhjälp. Verksamheten är planerad att ske i samverkan mellan Hortlax församling, EFS Tallhedskyrkan, Storfors AIK och eventuellt andra föreningar. Tanken är även att Storfors AIK skulle förlägga sitt kansli i den nya anläggningen. I ärendebeskrivningen inför beslutet konstateras dock att stödet främst skulle innebära en form av lokalstöd till församlingarna.
”Den verksamhet som bedrivs i en religiös förening eller församling ligger generellt långt ifrån den kommunala verksamheten. Vidare finns en viss risk att verksamhet som utövas av religiös förening kan upplevas begränsad för kommuninvånare som tillhör annan religion än den som utövas i denna förening. Detta talar något emot att det skulle vara av allmänt intresse att ge stödet”.
EFS-föreningarna i Bergsviken och Storfors har slagits ihop under namnet EFS Tallhedskyrkan och den 1 januari flyttade de in i Furulundsgården. Planen är att bygga ut lokalen för totalt 15 miljoner kronor med start hösten 2019. Tidigare låg ribban på en 800 kvadratmeter stor lokal för 23 miljoner kronor, men efter att varken Allmänna arvsfonden eller Boverket beviljat bidrag sänktes storleken till 400 kvadratmeter.
– Vi fortsätter på vår planlagda väg. Sedan är det klart att ett bidrag hjälper alltid till, men projektet står inte och faller med det, säger Anna Andersson, kyrkoherde i Hortlax församling.
Kommunen menar att det finns risk att verksamhet som utövas av religiösa föreningar kan upplevas begränsad för kommuninvånare som tillhör annan religion?
– Det får stå för den som uttrycker det, säger Anna Andersson.