Hittills har det kommit upp 283 vindkraftverk i olika etapper i Markbygden och projektet att bygga Europas största park rullar vidare. Nu genom att tyska kapitalförvaltningsbolaget Luxcara i Tyskland köpt parken med upp 180 till 200 vindkraftverk på Önusberget av tysk-svenska bolaget Svevind. Verken beräknas ge en total effekt av 750 MW. Den siffran kan jämföras med GE Energy och kinesiska energiföretaget CGN Europe bygge av 179 verk som ger 650 MW. Den investeringen landar på drygt åtta miljarder kronor. Det bygget pågår och ska vara avslutat i år.
Mikael Kyrk är Svevinds operative chef i Sverige.
– Arbetena på Önusberget kommer att gå igång så snart som möjligt. Det kommer att arbeta upp till 500 personer med att bygga parken, säger han.
Mikael Kyrk förklarar att Svevinds affärsidé är att ta fram tillstånd för vindkraftsparkerna, förpacka projekten och sedan sälja det vidare till någon köpare, i det här fallet Luxcara.
"Vi är väldigt nöjda med att få möjlighet att investera i ett av Europas mest attraktiva lägen för vindkraft och bidra till Sveriges ambitiösa mål att vara koldioxidneutralt 2045", säger Alexandra von Bernstorff vid Luxcara i ett pressmeddelande.
– Svevind har varit engagerade i utvecklingen av Markbygden sedan 2002, och vi tycker att partnerskapet med Luxcara är väldigt spännande. Det känns bra att hårt arbete lönar sig, säger Wolfgang Kropp, vd för Svevind.
Luxcara går in med pengar i den första delen av Markbygdsprojektets sista etapp som består av två delar. Nu är alltså finansieringen av den första delen i hamn, men det krävs nya medel för att fullfölja projektet.
– Alla miljötillstånd är klara. Nu letar Svevind vidare efter nya finansiärer, säger Mikael Kyrk.
Från början fanns planen att bygga 1 101 verk i Markbygden. Så många blir det nu inte.
– Vi har från början sagt att målet är att nå en produktion av 4 000 MW. Under åren har verken utvecklats och ger mer effekt, säger Kyrk, som tror att antalet kommer att bli färre än vad som angavs från början.
Han säger också att Svevind arbetar vidare med projekt att skapa vindkraftsparker.
– Vi tittar ända fram till år 2030 där vi arbetar över hela Sverige och även i Finland, säger Kyrk.