"Svårt att värdera olika grupper"

PiteBo har ingen förtur och inga planer på att införa någon.– Vi har hela tiden jobbat mot förturer. Det är svårt att göra en värdering om vem det är mest synd om, säger Nicklas Öhman, kundservicechef.

Nicklas Öhman förstår kritiken mot Pitebo, men anser att de inte kan göra någonting.

Nicklas Öhman förstår kritiken mot Pitebo, men anser att de inte kan göra någonting.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2015-08-06 19:05

Han förstår kritiken.

– Jag tycker inte han ska behöva bo i en etta. Jag förstår att de är i behov av en större lägenhet och att det är jobbigt. Men om man lyfter upp det på en högre nivå, och inte pratar om det enskilda fallet, så är det svårt att bestämma vilka grupper som har störst behov, säger han.

Svårt med förtur

Det befintliga systemet bygger inte på personligt bedömningar.

– Det är enkelt om man tittar på ett specifikt fall. Men om en lägenhet ligger ute och det är 50 intresserade, så kanske 20 personer anför speciella skäl. Då har de andra 30 ingen chans att någonsin få en lägenhet, säger Maria Sandström, vd på Pitebo.

De anser att det är mest rättvist att inte ha någon förtur. De bostadsbolag har infört det får ofta kritik, menar Nicklas Öhman.

– Alla man pratar med tycker att det är ett gissel. Alla grupper tycker att de ska ha förtur och känner sig förbisedda. Till slut blir det ingen förtur, längre, säger han.

Infört system

Längst bostadskö är det i centrum.

– Kötiden beror på var man vill bo. Har man specifika krav så blir det ännu svårare att få en lägenhet. Men om man bara vill ha en större, så är det lättare. Det går att få en utanför stadskärnan, säger Nicklas Öhman.

Efter kritik mot de långa bostadsköerna så har Pitebo ändå infört ett nytt system, Direkt 24h.

– Även de som har lite köpoäng kan anmäla sig som intresserade. Det är ett sätt att tillgodose de som inte har poäng. Alla grupper har möjlighet att söka.

Systemet väljer ut fem personer som har gjort intresseanmälan och en av dem blir tilldelad lägenheten. Det är totalt 40 lägenheter per år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om