Stryk den här inledningen
Inte utanför Trosa, väl? Fittja? Calcutta? Beaver Creek?
Aj aj, där var jag tvungen att bryta av mitt Benny Hill-finger som löpte amok på tangentbordet. Måste komma ihåg att stryka den där inledningen.
Men ortsnamn kan associera fel. Nyligen sa chefen att "Du ska på ett jobb till Ebbenjarka konferensanläggning" och jag såg genast en höstresa till Jokkmokk framför sig. Kanske packa flugspöet, jag menar, om man ändå är där.
Fel, fel, fel. Ebbenjarka visar sig ligga mellan Antnäs och Luleå. Vacker plats, men inte tänker jag på Luleå.
Eller ta Danmark. Nej, inte det Danmark. Det andra Danmark. Jag körde förbi vägskylten någonstans i Uppsalakrokarna i somras. Kollar på nätet och, hej, det finns 18 Danmark i Sverige. Jag vet inte, men det känns lite konstigt, som Zlatan hade uttryckt det.
Han börjar ofta meningar med "Jag vet inte, men ..." har jag fått för mig.
Själv visste jag inte var Brunkebergsåsen ligger. Eller rättare sagt jag trodde att jag visste att den ligger någonstans kring Linköping, men den ligger ju i Stockholm. Mitt i Stockholm. På nuvarande Norrmalm.
Och?
Slaget vid Brunkebergsåsen den 10 oktober 1471. Få se, det är väl i runda slängar precis 538 år sedan. Ganska längesen och är det viktigt?
Jaa, eller nää. Säg så här, som en känd sportprofil i Piteå brukar börja sina meningar. Säg så här, Sten Sture spöade skiten av danske kungen Kristian I. Segern är förövrigt förevigad som S:t Göran och draken i Storkyrkan. Gissa vem som är draken?
Det brukar heta att slaget var en del av ett svenskt befrielsekrig där Danmark var huvudmotståndare. Modernare historieforskning har dock visat att de flesta som slogs var svenskar. På bägge sidor.
Saken gällde snarast makt och pengar. Låter rätt bekant, va?
Och så är vi där igen. Fotboll! Och det sista som överger en människa sägs vara hoppet eller möjligen hunden. Mm, den dagen husdjuren går är det läge att ta sig en funderare. I morgon är det den 10 oktober och Sverige spelar ödesmatch mot Danmark på Parken. Och vi minns förra gången. Sveriges 3-0 hade ätits upp, det stod 3-3 och danskarna vädrar mer och Poulsen boxar ner Markus Rosenberg och domaren dömer svensk straff och plötsligt händer det, plötsligt rusar ett danskt fyllo in på planen för att slå domaren som skärrad bryter matchen.
Sverige tilldöms segern och dansken bor i Sverige och väntar på stämningar i mångmiljonklassen och det är klart att man tycker lite synd om den arma människan.
Men i morgon är en annan dag. En annan match. En måstematch. Och vill det sig illa är allt över. Eller också är det islossning, proppen ur, stolpe in och i mina mest våta drömmar vinner Sverige med 3-0. Ja, när det är riktigt vått är det jag som gör målen, hat tric. Snygga mål. Vilken underbart barnslig dröm.
Nej, att det ska bli 3-0 är nog för mycket begärt, men får vi drömma om svensk seger, tack. Då har vi samma poäng, men sämre målskillnad, som danskarna. Sedan krossar vi Albanien och danskarna får nöja sig med oavgjort mot Ungern. Sydafrika, här kommer vi. Nyp mig i armen, väck mig när jag blir törstig.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!