Stor ökning av mathandel online

Dagligvaruhandeln rapporterar om stor ökning av onlineshopping av mat. Samma tendens ses i Piteå. "Det har totalexploderat", säger en Daniel Stenmark.

Daniel Stenmark, Ica Kvantum, berättar att onlinehandeln ökat dramatiskt sedan coronaepidemin bröt ut. "Vi har ökat online-handeln med 250 procent", säger han.

Daniel Stenmark, Ica Kvantum, berättar att onlinehandeln ökat dramatiskt sedan coronaepidemin bröt ut. "Vi har ökat online-handeln med 250 procent", säger han.

Foto: Simon Olofsson

Piteå2020-07-04 16:30

Coronaepidemin har försvårat matvaruhandeln för många människor. Restriktioner begränsar rörelse i vardagen, och riskgrupper tvingas undvika fysisk kontakt på offentliga platser. Som resultat ser matvarubutikerna en stor efterfrågan på att kunna handla online.

– Det har totalexploderat. Tidigare var vi tre personer som jobbade med den verksamheten, nu är vi åtta. Vi blev tvungna att bygga om för att klara av volymerna. Vi har ökat onlinehandeln med 250 procent sedan coronaepidemin började, säger Daniel Stenmark på Ica Kvantum i Piteå.

Daniel Stenmark berättar att online-verksamheten nu utgör 10-20 procent av den totala handeln. Han berättar också att åldersgruppen främst är människor på över 70 år, traditionellt en grupp som är mer frånvarande när det gäller online-handel.

– Vi har en kundgrupp som jag kanske inte trodde skulle börja med online-handel, som just nu är en stor del av denna verksamhet.

Trots den stora ökningen berättar Daniel Stenmark att coronaviruset haft en negativ påverkan på affärerna.

– Många tror att matbutikerna går jättebra under coronatider, men så är inte riktigt fallet. Vi har betydligt färre kunder i butiken, så hade vi inte haft online hade vi haft ett tapp i försäljningen. Just nu tar vi en dag i taget och försöker skapa medan vi springer.

Även Stora Coop ser en utökad efterfrågan. Just nu tillhandahåller butiken en speciallösning, där kunder som inte kan handla i butik beställer via telefon eller online.

– Vår online-handel går genom Luleå och Storheden. Sedan har vi en tillfällig lösning som vi bara kör för riskgrupperna i corona-pandemin, säger Marie-Louise Mukka, försäljningschef.

– De flesta tycker att det är jättebra. De slipper ju gå in i butiken. Vi har löst det så att de betalar med kort när de kommer till lastbryggan. De som är riktigt rädda skickar någon annan som hämtar varorna.

Liksom Daniel Stenmark säger Marie-Louise Mukka att beställningshandeln påverkar verksamheten.

– Det är klart att det påverkar. Det är tio timmar i veckan som går åt till att sitta i telefonen. Det är en service till riskgruppen, alla måste få äta mat.

På frågan om hon tror att online-handeln kommer att fortsätta även efter epidemin tror Marie-Louise Mukka att det handlar om hur den organiseras.

– Det är såklart framtiden, men då måste man ha en e-handel som är mer genomtänkt och organiserad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!