Det var någon gång under tiden 14-17 september som inbrottet inträffade. Tjuvarna har lyckats bryta upp en låst industriport till den helgtomma fabrikslokalen och har sedan försvunnit med mängder av verktyg.
- Det rör sig om alla sorters verktyg, egentligen allt man behöver för att driva en verkstad, konstaterar kriminalinspektör Lennart Hallberg vid Pitepolisen, som under den gångna veckan fått en godslista bifogad till polisanmälan.
Bland det som stulits kan nämnas sticksåg, vinkelslip, borrmaskin och mutterdragare, batteriladdare, hylsnyckelsats med mera, totalt 39 olika verktyg till ett värde av cirka 100 000 kronor.
Den som har iakttagelser och tips att komma med, ombeds ta kontakt med polisen via telefon till 114 14. Företaget uppges ligga intill Cementgjuteriet i Öjebyn.