I Piteå-Tidningen den 19 augusti 1974 kunde man läsa om en spektakulär tävling, där det gällde att äta så många surströmmingar som möjligt på 20 minuter.
Mästerskapet i surströmmingsätande lockade med en prissumma på 1 000 kronor och det var många som ställde upp – dock uteslutande män. För flera av dem slutade tävlingen med idel kräkningar inför publik, som även den kastade upp av blotta åsynen.
På håret
Harry Klein från Öjebyn, slukade 60 hela surströmmingar på 20 minuter, komplett med inälvor och ben. Men det var på håret. Dels för att Bodensaren Edmund Mattsson var honom hack i häl med sina 59,5 strömmingar, och dels för att Klein hade svårt att behålla maginnehållet. "Omedelbart efter att tävlingen avblåstes fick han skyndsamt rusa bakom scenen där maginnehållet obönhörligen kom upp", skriver PT.
Segraren lät sig dock inte bekymras över att han blivit av med alla sina 60 strömmingar. Han var snabbt tillbaka på plats för att ta emot prispengarna. Det hela krönte han med att stoppa i sig ytterligare en fisk.
– På det här blir det en kräftskiva ikväll, sade han innan han lämnade festområdet.
Uppkastningar lite överallt
Dessförinnan hade en medtävlare fått hoppa av scenen för att kräkas, så olyckligt att en del av uppkastningen hamnade framför sceningången. En av tävlingsdeltagarna, Karl Oskar Hortberg, Hortlax, uppmärksammade inte detta när han lämnade scenen utan halkade olyckligtvis rakt över smeten och satte sig i den. Det i sin tur fick några åskådare att även de tömma sitt maginnehåll.
"Någon vidare åtgång på surströmmingsklämmor som såldes intill tävlingsscenen, blev det nog inte efter allt vad åskådarna fick vara med om under tävlingen", skriver PT.