Sommarskola ja - men utan flerämnesval

Sommarskolan är bra, men färre ämnen för den enskilde blir praxis. Flerämnesval blir för resurskrävande i förhållande till tiden.

PITEÅ2008-11-27 06:00
Piteå kommun har under ett antal år genomfört sommarskola för elever i årskurs 8, som av olika anledningar inte nått de uppsatta betygsmålen i svenska, matematik samt engelska, de så kallade kärnämnena.
Flera ämnen
Sommarskolan 2008 utökades även till att omfatta elever i årskurs 7.
Samtliga elever erbjöds undervisning i flera ämnen, något som inte var lyckat, enligt den utvärdering som gjorts. Tiden räckte inte till.
Redan i september slog bun fast att sommarskolan kommer att fortsätta. Nu föreslås den emellertid begränsas till att endast erbjuda ett ämne till eleven.
Fler ämnen kräver mer resurser, fler resurser kostar pengar. Den ekonomin anser sig nämnden inte ha.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om