Snösmältningen blir ett vågspel

Berg av snö ligger i startgroparna för att tina och runt hörnet lurar risken för översvämningar. Men förberedelser pågår för fullt för att mildra effekterna.

Massor av snö ligger i vägen... och för att minimera riskerna för trafikkaos och översvämningar då allt börjar att smälta hyvlas och skyfflas gatorna runt Piteå kommun för tillfället.

Massor av snö ligger i vägen... och för att minimera riskerna för trafikkaos och översvämningar då allt börjar att smälta hyvlas och skyfflas gatorna runt Piteå kommun för tillfället.

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2010-03-23 06:00
Meterhöga drivor kryddar bygden och årets snösmältning blir omfattande.
Risken för överfulla diken, vattensjuka vägar och plastblöta husgrunder finns - men den stora snömängden behöver inte nödvändigtvis orsaka problem.
- Allt hänger på hur snabbt allt kommer att tina. Varma dagar och kalla nätter är definitivt att föredra, före en omfattande ihållande värmebölja, säger Anders Jönsson, underhållschef vid Piteå kommun.
Väghyvlar
Men innan vädergudarna fällt sin dom agerar kommunen i presumtivt syfte.
Tore Öberg har redan varit igång tre veckor med väghyveln.
- Det är mycket snö packat på vägarna. Det gäller att hyvla bort merparten och trycka snö ut bort från dikesslänterna innan smältningen sätter igång. Eljest blir det problem för bilfolket, förklarar Öberg.
Avhyvling
Delar av stans centrala vägnät har redan fått smaka på den öberska stålhyveln och nu genomgår villakvarter efter villakvarter i periferin samma behandling.
I går rensade väghyveln och en efterföljande traktor gatunätet på Djupviken.
- Det är en del problem att hitta avstjälpningsytor för all snö, förklarade Tore Öberg med en blick bort mot traktorekipaget.
Ånga mot proppar
- Vi går även ut med grävmaskin och "snödikar" på ställen där vi av erfarenhet vet att problem brukar uppstå. Vitsen är att skapa fria avrinningsytor, säger Anders Jönsson.
- Vi håller också full beredskap för att tina upp igenisade vägtrummor som kan orsaka översvämningar. Då använder vi ångpanna och ångar upp ispropparna, förklarar Jönsson.
Sjunker ihop
Även om snömängderna är ordentligt tilltagna denna vinter vill dock underhållschef Jönsson avvakta med problem-stämpeln.
- Det är mycket luft inbakat i snömassorna. När värmen drar in på allvar lär allt packas ihop hårdare och möjligen kommer det i slutändan att handla om ganska normala mängder som ska tina, säger Anders Jönsson.
FAKTA Tips inför snösmältningen
Civilförsvaret levererar tips inför snösmältningen:
Kolla igenom försäkringsvillkoren för din bostad och egendom. Täcker försäkringen skador orsakade av översvämning? Finns det undantag eller begränsningar som kan påverka rätten till ersättning?
Täta i krislägen källarfönster och ventilationsöppningar med silikon och plywoodskivor och/eller plastduk. Likaså dörrar som inte används
Ta bort snö och is från dagvattenbrunnar så smältvattnet har lättare att rinna ner i brunnen
Ta reda på var huvudströmbrytaren finns ifall elen snabbt behöver stängas av
Om vatten trängt in i bostaden, låt en elektriker först konstatera om det är säkert att slå på strömmen igen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om