Anna Pohjanen är läkare och divisionschef för närsjukvården inom Region Norrbotten. Hon är också chef för den centrala smittspårningscentral som upprättades i förra veckan vars uppgift är att smittspåra för covid-19. Syftet med en central smittspårningsenhet är att få en mer effektiv smittspårning och en bättre överblick av smittspridningen.
– Våra enheter ute i vården har kämpat på jättebra, men ska du bli duktig på något ska du göra det ofta. Det blir också lättare för Vårdhygien och Smittskydd att ha en medpart i smittspårningen istället för att jobba mot alla enheter där positiva prover tas, säger Anna Pohjanen.
Ett 20-tal personer jobbar i dagsläget på enheten. Redan efter några dagar stod det klart att mer resurser kommer att behövas och just nu utbildas ytterligare sju till åtta personer.
– Eftersom vi under förra veckan fick en fördubbling av antalet positiva prover räcker vi inte riktigt till just nu. Det betyder att det kan ta längre tid innan vi kan ringa. Nu när smittan ökar snabbt är det jätteviktigt att man själv håller koll på sitt provsvar på 1177.se.
Hur går en smittspårning till?
– Det handlar om att lyssna in var personen kan ha blivit smittad, identifiera kontakter som personen haft under smittsam period och komma överens om vem som kontaktar dem – personen själv eller smittspåraren. Smittspårarna pratar också med hushållskontakter (dem man bor med) och ger råd om karantän för dem, eftersom smitta i hushållet är vanligt. Vidare pratar man om arbetsgivare/skola/omsorg och kommer överens om vem som informerar dem. Om den som är smittad arbetar i eller haft kontakt med hälso- och sjukvård eller omsorg under smittsam period så rådgör smittspåraren med vårdhygien för att se hur smittspårning ska göras på den enheten, och vid misstanke om större kluster i samhället tar smittspåraren kontakt med smittskyddet.
Görs några uppföljningar?
Nej, i dagsläget har vi inte resurser att göra det. Vi får lita på att våra medborgare förstår allvaret i situationen. De allra flesta man pratar med är otroligt pålästa och noga med att göra rätt.
Hur viktigt är det att smittspåra covid-19?
– Det är viktigt. Vi har egentligen tre bra vapen mot den här pandemin. Förhållningsregler för alla medborgare, en möjlighet att få testa sig vid symtom och en fungerande smittspårning, säger Anna Pohjanen.