Trots att ledamöterna i Barn- och utbildningsnämnden gått ut i media och sagt nej till en nedläggning av Blåsmarksskolan så tog de inte heller ett beslut för att rädda den. Istället återremitterades ärendet för att en risk- och konsekvensanalys ska göras för både att skolan läggs ner och att skolan finns kvar.
– Vi vet att det här är något som skapar debatt, oro och protester hos många. Vi vet alla om att vi står framför en generationsförändring. Därför är det viktigt att ta in så mycket material som möjligt, säger Ruth Rahkola (S), ordförande.
Förslaget om att lägga ner Blåsmarks skola gick ut på bred remiss i slutet av 2016. Alla nio remissinstanser som svarat var emot nedläggning.
– Även alla de 165 enskilda personer som svarat motsätter sig en nedläggning. Men ska vi behålla Blåsmarks skola måste det finnas ett beslut om att öka elevpengen, annars klarar inte skolan bemanningen, säger Elisabeth Fjällström, grundskolechef söder.
En ökning av elevpengar skulle enligt utbildningsförvaltningen kosta sju miljoner kronor, då man inte bara kan ge högre elevpeng till en skola utan i så fall måste elevpengen höjas för alla.
Förslaget att slussa flyktingbarn från Havsbadet när de uppnått den kunskapsnivå som krävs är en av lösningarna som har utretts. Det är en tänkbar lösning med ett antal problem, som merkostnad för skolskjuts och osäkert elevantal.
– Det är svårt att bedöma hur många elever som kommer att finnas till hösten. Det förändras för varje vecka, säger Elisabeth Fjällström, förskolechef.
Mattias Häggbom är förälder i Blåsmark och han anser att politikernas beslut inte var oväntat.
– Det är väl inte direkt förvånande egentligen. Tjänstemännen fick i uppdrag att se över situationen i södra området, och jag tolkar politikernas insändare som att de inte var nöjda med utredningen och att de sa att de inte skulle rösta på tjänstemännens förslag, säger Mattias Häggbom.
Vad tror du kommer att hända?
– Jag har inte hunnit sätta mig in i exakt vad det innebär. Det är väl rimligt att de undersöker ytterligare och gör sitt jobb ordentligt. Sen om det blir ett bättre resultat av det, det vet jag inte, säger Mattias Häggbom.
Det var dock inte en enig nämnd som tog beslutet, oppositionen ville att beslutet skulle tas under mötet och röstade för att Blåsmarks skola ska vara kvar.
– Blåsmark ska behållas genom att slussa barn från Havsbadet. Jag vill ta beslut om det redan i dag, säger Lage Hortlund (M), som fick medhåll av C, L och KD.